Berlinda Germaniya—O‘zbekiston qo‘shma biznes-forumi bo'lib o'tmoqda
Forumda ikki mamlakatning 250 dan ortiq yirik kompaniyalari, xolding va sanoat korxonalari, banklari, vazirliklari, idora va sanoat birlashmalari rahbarlari ishtirok etyapti.
Bugun, 2-may kuni O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Germaniya Federativ Respublikasiga tashrifi arafasida Berlin shahrida qo‘shma biznes-forumi boshlandi.
Forumda ikki mamlakatning 250 dan ortiq yirik kompaniyalari, xolding va sanoat korxonalari, banklari, vazirliklari, idora va sanoat birlashmalari rahbarlari ishtirok etmoqda.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi o‘zaro tovar ayirboshlash hajmining o‘sishi kuzatildi, so‘nggi 5 yil ichida bu ko‘rsatkich ikki baravar oshdi. 2022-yil yakuniga ko‘ra ikki tomonlama savdo ko‘rsatkichlari yana 50 foizga ko‘paydi va birinchi marta 1 milliard yevrodan oshdi.
Sarmoyaviy hamkorlik va sanoat kooperatsiyasida ham izchil dinamika kuzatilmoqda. O‘zbekistonda Germaniya kapitali ishtirokida tashkil etilgan korxonalar soni bir necha yil ichida qariyb 3 barobar ko‘payib, 200 tadan oshdi. 2017-yildan beri o‘zlashtirilgan nemis investitsiyalarining umumiy miqdori 11 barobar o‘sdi va bugungi kunda 4 milliard yevrodan ortiqni tashkil etmoqda. Germaniyaning MAN, CLAAS, Knauf, GP Papenburg, Viyessmann, Deutsche Kabel, LEMKEN kabi ko‘plab kompaniyalari O‘zbekistonda allaqachon faol va juda muvaffaqiyatli biznes yuritib, yangi ishlab chiqarish quvvatlarini ishga tushirmoqda.