Xorijliklar uchun o‘zbek tili o‘rgatuvchi darslik yaratildi
Kitob o‘zbek tilidan boshlang‘ich bilimga ega qiziquvchilarga mo‘ljallangan.
Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti huzuridagi «O‘zbek maktabi» tomonidan "Xorijliklar uchun O‘zbek tili" (A2 daraja uchun) darsligi yaratildi. Bu haqda Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi matbuot xizmati xabar qildi.
Kitob o‘zbek tilidan boshlang‘ich bilimga ega qiziquvchilarga mo‘ljallangan. Ushbu darslik A1 daraja uchun mo‘ljallangan darslikning uzviy davomi sifatida to‘rtta til ko‘nikmasi (gapirish, yozish, o‘qish, tinglash) asosida A2 darajasidagi bilimlarni berishni ko‘zda tutadi.
Darslikning yuqori sifati, amaliy ahamiyatini yana-da oshirish uchun audio va video materiallar havola qilingan. Bundan tashqari til o‘rganuvchi bir paytning o‘zida o‘zbek madaniyatiga oid so‘zlar, so‘zlashuvda faol iboralar bilan ham tanishtirib boriladi.
"Ushbu darslik shu yo‘nalishda yaratilgan mavjud o‘zbek tili qo‘llanmalaridan inglizcha ko‘rsatma va izohlarning berilishi, har bir darsda ishlatilgan so‘zlarning ingliz, fransuz, koreys, turk, rus tillaridagi tarjimasi ko‘rsatilgani bilan ajralib turadi. Har bir mavzu yakunida berilgan xilma-xil topshiriqlar, QR kodlarda keltirilgan video lavhalar, immitatsion audiolar o‘rganuvchini tanqidiy fikrlashga, nutq vaziyatiga moslashishga, lug‘at materiallar esa so‘z zaxirasini yana-da boyitishga xizmat qiladi", – deyiladi xabarda.
Darslik yordamida til o‘rganuvchilar tanish vaziyatlarda kerakli til vositalarini tanlash, oddiy vaziyatlarda og‘zaki va yozma nutqda fikrlarni uzviy ifoda eta olish singari pragmatik kompetensiyalarni egallashlari maqsad qilingan.