To‘y korteji qirg‘iz-tojik chegarasidagi to‘qnashuvga sabab bo‘ldi
Voqea bo‘yicha Tojikiston tomon rasmiy izoh berdi.
Qirg‘iziston bilan chegarada mahalliy aholi o‘rtasidagi mojaroda to‘rt nafar tojikistonlik yaralangan, hozirda vaziyat barqarorlashgan, ikki davlat rasmiylari vaziyatni o‘rganmoqda. Bu haqda Tojikiston Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi (GKNB) xabar berdi
“Oqibatda 3 ta mashina shikastlangan, Tojikistonning to‘rt fuqarosi yengil tan jarohati olgan”, — deyiladi Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasining “Xovar” axborot agentligi tarqatgan bayonotida.
Departament maʼlumotlariga ko‘ra, mojaro 24 iyul kuni kechqurun sodir bo‘lgan. Aytilishicha, Vorux qishlog‘ida yashovchi sakkiz mashinadan iborat to‘y korteji Isfara shahri tomon ketayotgan edi. Oqsoy qishlog‘iga yaqinlashayotganda, mast holatda mashina haydab ketayotgan Qirg‘iziston fuqarosi go‘yoki unga bu kortej xalaqit bergani sababli uning yo‘lini to‘sib qo‘ygan. Mashinadan tushgach, Tojikiston fuqarolari yoniga tosh otishni boshlagan.
SNKBning qo‘shimcha qilishicha, mojarodan so‘ng voqea joyiga ikki davlat huquq-tartibot idoralari vakillari yetib kelgan va muzokaralar olib borgan, natijada hodisa bartaraf etilgan.
"Tojikiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi davlat chegarasidagi vaziyat barqaror. Ikki tomonlama qo‘shma komissiya ikki davlat fuqarolari o‘rtasidagi ziddiyatning asosiy sabablari va omillarini aniqlaydi", — deyiladi qo‘mita xabarida.
Avvalroq Qirg‘iziston Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi chegaradagi mojaro haqida xabar bergan edi. Qirg‘iziston departamenti maʼlumotlariga ko‘ra, Tojikiston fuqarolari mushtlashuv joyiga yetib kelgan Qirg‘iziston Ichki ishlar vazirligi xodimiga hujum qilgan.
Tojikiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi chegaraning uzunligi qariyb 980 kmni tashkil etadi, Sovet Ittifoqi parchalanganidan keyin uning o‘nlab bahsli uchastkalari saqlanib qolgan. Hozirgi vaqtda chegarani delimitatsiya va demarkatsiya qilish jarayonida chegaradan o‘tish chizig‘ining uchdan ikki qismidan ko‘prog‘i allaqachon tasvirlangan. Ayrim hududlarda vaqti-vaqti bilan chegaradosh hududlarning mahalliy aholisi o‘rtasida kelishmovchilik va nizolar kelib chiqadi.