Ilhom Aliyev 23–24-avgust kunlari O‘zbekistonda bo‘ladi
Tashrif doirasida oliy darajadagi muzokaralar va Oliy davlatlararo kengashning uchinchi yig‘ilishi o‘tkaziladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev 23–24-avgust kunlari O‘zbekistonga davlat tashrifi bilan keladi.
Tashrif doirasida Toshkent shahrida O‘zbekiston va Ozarbayjon prezidentlarining oliy darajadagi muzokaralari hamda ikki davlat rahbarlari raisligida Oliy davlatlararo kengashning uchinchi yig‘ilishi o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Muzokaralar kun tartibidan O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish va kengaytirish masalalari o‘rin oladi.
Shuningdek, tomonlar o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish, ishbilarmon doiralar va hududlar o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish, transport-tranzit imkoniyatlaridan samarali foydalanish hamda madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish masalalarini muhokama qiladi.
Davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb masalalari, shuningdek, ko‘p tomonlama tashkilotlar doirasidagi hamkorlik yuzasidan fikr almashishi kutilmoqda.
Tashrif yakunida ikki tomonlama salmoqli hujjatlar to‘plamini imzolash, shuningdek, qator yangi iqtisodiy va gumanitar loyihalarni ishga tushirish ko‘zda tutilgan.
Ayni kunlarda O‘zbekistonda ikki mamlakat hududlari forumi va boshqa qo‘shma tadbirlar ham o‘tkazilmoqda.
Qirg‘iziston-O‘zbekiston chegarasidagi Mamay punkti qayta ochilishi mumkin
Shuningdek, Karben–Mamay avtomobil yo‘lini qurish loyihasi ham ko‘rib chiqilmoqda.
Eron O‘zbekistonning AQSh-Isroil urushidagi pozitsiyasini olqishladi
Eron tashqi ishlar vaziri O‘zbekistonning Tehronning AQSh va Isroilning harbiy tajovuziga oid pozitsiyasini yuqori baholab, ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni yanada kengaytirishga tayyorligini bildirdi.
Narendra Modi 28-avgust kuni O‘zbekistonga keladi
Tashrifdan so‘ng Hindiston bosh vaziri ShHT sammitida ishtirok etish uchun Qirg‘izistonga boradi.
Kaspiy tuguni: O‘zbekiston va Ozarbayjonning yagona logistika tizimi qanday shakllanmoqda
Boku porti Markaziy Osiyodan Yevropaga yuk tashishda muhim tranzit markaziga aylanishi kutilmoqda.
Tatariston rahbari O‘zbekiston va Tojikiston prezidentlariga hamdardlik bildirdi
Nijnekamskdagi dron hujumi oqibatida O‘zbekiston va Tojikiston fuqarolari ham halok bo‘lgan edi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev AQSh Prezidenti Donald Tramp bilan telefon orqali muloqot qildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Donald Trampni AQSh mustaqilligining 250 yilligi bilan tabrikladi va uni O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan kelishga taklif qildi.
Narendra Modining O‘zbekistonga kelishi kutilmoqda
Baxtiyor Saidov Narendra Modining O‘zbekistonga bo‘lajak tashrifiga tayyorgarlik ko‘rish maqsadida Hindistondagi hukumat vakillari bilan muzokara o'tkazish uchun Nyu-Dehliga bordi.

Ильхам Алиев 23–24 августа будет в Узбекистане
В рамках визита пройдут переговоры на высшем уровне и третье заседание Высшего межгосударственного совета.
По приглашению Президента Шавката Мирзиёева Президент Азербайджана Ильхам Алиев 23–24 августа посетит Узбекистан с государственным визитом.
В рамках визита в городе Ташкенте планируется проведение переговоров на высшем уровне между президентами Узбекистана и Азербайджана, а также третьего заседания Высшего межгосударственного совета под председательством глав двух государств.
В повестку дня переговоров будут включены вопросы дальнейшего развития и расширения отношений стратегического партнерства и союзничества между Узбекистаном и Азербайджаном.
Кроме того, стороны обсудят вопросы увеличения объемов взаимного товарооборота, углубления сотрудничества между деловыми кругами и регионами, эффективного использования транспортно-транзитных возможностей, а также развития культурно-гуманитарных связей.
Ожидается, что главы государств обменяются мнениями по актуальным вопросам международной и региональной политики, а также сотрудничеству в рамках многосторонних организаций.
По итогам визита предусматривается подписание солидного пакета двусторонних документов, а также запуск ряда новых экономических и гуманитарных проектов.
В эти дни в Узбекистане также проводятся форум регионов двух стран и другие совместные мероприятия.
Пункт «Мамай» на кыргызско-узбекской границе может быть вновь открыт
Также рассматривается проект строительства автомобильной дороги Карбен–Мамай.
Иран приветствовал позицию Узбекистана в войне США и Израиля
Министр иностранных дел Ирана высоко оценил позицию Узбекистана относительно военной агрессии США и Израиля против Тегерана и выразил готовность к дальнейшему расширению сотрудничества между двумя странами.
Нарендра Моди прибудет в Узбекистан 28 августа
После визита премьер-министр Индии отправится в Киргизию для участия в саммите ШОС.
Каспийский узел: как формируется единая логистическая система Узбекистана и Азербайджана
Порт Боку, как ожидается, станет важным транзитным центром для перевозки грузов из Центральной Азии в Европу.
Лидер Татарстана выразил соболезнования президентам Узбекистана и Таджикистана
В результате атаки дронов в Нижнекамске погибли также граждане Узбекистана и Таджикистана.
Президент Шавкат Мирзиёев провёл телефонный разговор с президентом США Дональдом Трампом.
Президент Шавкат Мирзиёев поздравил Дональда Трампа с 250-летием независимости США и пригласил его посетить Узбекистан с официальным визитом.
Ожидается прибытие Нарендры Моди в Узбекистан
Бахтиёр Саидов отправился в Нью-Дели для проведения переговоров с представителями правительства Индии в целях подготовки к предстоящему визиту Нарендры Моди в Узбекистан.