Юридик шахсларнинг мол-мулк солиғи бўйича камайтирувчи коэффициентлар қўлланилмоқда
Ижтимоий тармоқларда юридик шахсларнинг мол-мулкига солинадиган солиқ билан боғлиқ ҳолатлар кенг муҳокамаларга сабаб бўлмоқда.
Муҳокамаларда халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлари тадбиркорлар манфаатларини ифода этмаётгани, хусусан, мол-мулк солиғи бўйича камайтирувчи коэффициентлар қўлланмаётганлиги бўйича фикрлар билдирилган.
Солиқ кодексига киритилган ўзгартишларга мувофиқ 2022 йил 1 январдан бошлаб ҳудудий Кенгашларга юридик шахсларнинг мол-мулк солиғи бўйича 1 квадрат метр учун белгиланган энг кам қийматга туманларнинг иқтисодий ривожланиш даражасидан келиб чиққан ҳолда 0,5 гача бўлган камайтирувчи коэффициентни қўллаш ваколати берилди.
Ушбу масалар бўйича Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси ва вилоятлар халқ депутатлари Кенгашларига камайтирувчи коэффициентларни янада кенгроқ қўллаш юзасидан юборилган тавсиялар натижасида, кўплаб вилоятларда юридик шахсларнинг мол-мулкига солинадиган солиқ ставкалар бўйича камайтирувчи коэффициентлар қўллаш тўғрисида қарорлар қабул қилинмоқда.
Мазкур ваколат доирасида халқ депутатлари, хусусан Андижон (7), Бухоро (11), Жиззах (10), Қашқадарё (12), Навоий (6), Наманган (11), Сирдарё (7), Сурхондарё (13), Фарғона (15) вилоятлари ҳамда Кенгашлари томонидан жами 92 та туманда юридик шахсларнинг мол-мулк солиғи бўйича энг кам қийматга 0,5 гача бўлган камайтирувчи коэффициентларни қўллаш масаласи муҳокама қилиниб, тегишли қарорлар қабул қилинган.
Айни вақтда бу борадаги ишлар давом эттирилмоқда.