Ўзбекистонда коронавирусга чалиниш ҳолати қўпаймоқда
18 июнь куни 100 дан ортиқ кишида инфекция аниқланди. Бу сўнгги ҳафтадаги кескин кўтарилиш.
Кеча Ўзбекистонда коронавирусга чалинганлар сони 100 нафардан ошди. Бу ҳақда Соғлиқни сақлаш вазирлиги Матбуот хизмати хабар берди.
Қайд этилишича, 2022 йил 18 июнь ҳолатига кўра, мамлакатда коронавирус инфекцияси қайд этилганлар сони 239633 (+108) нафарни ташкил этмоқда.
Янги касалланиш ҳолатлари Андижон (3 нафар), Бухоро (4 нафар), Жиззах (3 нафар), Самарқанд (1 нафар), Фарғона (1 нафар), Хоразм (1 нафар) Тошкент (10 нафар) вилоятларида ва пойтахтда (85 нафар) қайд этилган. Инфекция коронавирусга чалинган беморлар билан мулоқотда бўлганлиги сабабли намуна олинган фуқаролар орасида аниқланган.
Шунингдек, кеча кун давомида жами 56 нафар бемор касалликдан тузалган. Ҳозирда соғайиш кўрсаткичи 99 фоизни ташкил этмоқда.
Эслатиб ўтамиз, бир ҳафта олдин (12 июнь куни) Ўзбекистонда 9 кишида короновирус аниқланганди. 14 июндан (+39) мамлакатда касалликка чалиниш ҳолати кўпайишни бошлаган. Хусусан, 15 июнь куни 57 та, 17 июнь куни 90 та инфекция юқтириш ҳолати қайд этилган.