Ўзбекистон аҳолисининг 74,1 фоизи ўз ҳаётидан мамнун эканлигини маълум қилди
Ўтказилган сўровнома натижаларига кўра, ҳар ўнинчи респондент ҳаётидан «қисман қониқишини» билдирган.
«Ижтимоий фикр» республика жамоатчилик фикрини ўрганиш маркази томонидан Ўзбекистон фуқаролари ўз ҳаётидан қониқадими, мазмунидаги сўров ўтказилди, дея хабар бермоқда УзА.
Унга кўра, сўровда қатнашганларнинг 74,1 фоизи ҳаётдан ва ишларнинг ҳозирги ҳолатидан жуда мамнун. Қолган 13,7 фоиз одамлар ҳаётидан қониқишларини айтган. Ҳар ўнинчи респондент эса «қисман қониқишини» билдирган.
Шунингдек, сўровномада қатнашган ўзбекистонликлар ўзларининг ўтган йилдаги моддий аҳволи ва молиявий ҳолатини баҳолай туриб, фуқароларнинг аксарияти – 66,1 фоизи яхшиланишларни қайд этган. Қолган 27,5 фоиз фуқаролар у аввалгидек яхши даражада қолди деб ҳисоблади.
Ижтимоий сўровнома натижаларига кўра, ўзбекистонликларнинг сиёсий-ижтимоий фаоллиги ҳам ортган. Улар мамлакатнинг сиёсий, иқтисодий ва ижтимоий ривожланиши ҳақида ижобий фикрда ва ўзгаришларни ўз ҳаётида сезаётганини билдирган.