Болага ҳақоратли лақаб қўйманг!
Бу зўравонлик сифатида баҳоланади.
Президент Шавкат Мирзиёев томонидан куни кеча болаларни зўравонликнинг ҳар қандай шаклларидан ҳимоя қилиш тўғрисидаги қонунни имзолади. Жисмоний ва жинсий зўравонлик, ғамхўрлик қилмаслик, таъқиб этиш зўравонлик шакллари сифатида эътироф этилади. Бир гуруҳ ёки битта бола томонидан бошқа болага ҳақоратли лақаб қўйиш, у билан ҳар қандай мулоқот шаклларини тўхтатиб қўйиш ва бошқа ҳаракатлар таъқиб этиш сифатида эътироф этилади. Шунингдек, болаларни тарбиялаш мақсадида жисмоний куч ишлатиш ҳам тақиқланади.
Қонун билан зўравонликдан жабр кўрган шахс тегишли тартибда ҳимоя олиш ва тегишли органларга мурожаат этиш ҳуқуқига эга бўлади. Зўравонликдан жабрланган болаларга ҳимоя ордерлари берилади. Ўзбекистон ҳудудида бу масала бўйича куну-тун ишлайдиган ишонч телефони йўлга қўйилади. Мазкур қонун эълон қилингандан олти ой ўтиб кучга киради.