3 yoshga to‘lmagan bolalarni оilaviy bog‘chalarga ham qabul qilishga ruxsat beriladi
"Maktabgacha taʼlim sohasida davlat-xususiy sheriklikni yana-da rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida" Prezident qarori qabul qilindi.
Unga muvofiq, 2022 yil 1 sentabrdan oilaviy nodavlat bog‘chalarda:
🔹qatnayotgan ijtimoiy ko‘makka muhtoj oilalar farzandlari va maxsus kontingentlar soni tarbiyalanuvchilar sonining 70 foizidan kam bo‘lganda, yetmagan qismiga boshqa oilalarning bolalarini qabul qilishga ruxsat etiladi;
🔹tarbiyachi va tarbiyachi-yordamchi lavozimlari uchun 4,5 tagacha shtat birligini ajratishga ruxsat etiladi;
🔹tarbiyachi va tarbiyachi-yordamchilarga byudjetdan ish haqini qoplash uchun subsidiya to‘g‘ridan-to‘g‘ri ushbu xodimlarning plastik kartasiga o‘tkazib beriladi;
🔘davlat-xususiy sheriklik asosida faoliyat yuritayotgan bog‘chalarda, oilaviy bog‘chalarda:
🔹byudjetdan to‘lanadigan subsidiya va kompensatsiyalarni hisoblashda 3 yosh va undan katta yoshdagi, lekin 7 yil 8 oydan katta bo‘lmagan yoshdagi tarbiyalanuvchilar hisobga olinadi;
🔹ota-onalar to‘lovi miqdorini mustaqil ravishda belgilab 3 yoshga to‘lmagan bolalarni ham qabul qilishga ruxsat etiladi;
🔘 tabiiy gaz uchun kompensatsiya markazlashgan tabiiy gaz taʼminoti bo‘lmagan, lekin isitishning boshqa turlaridan foydalanayotgan DXSH asosidagi va nodavlat bog‘chalarga ham to‘lanadi.