Xalqaro qidiruvda bo‘lgan firibgar O‘zbekistonda ushlandi
U 8 yildan beri qidiruvda bo‘lgan.
O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi Interpol MMB xodimlari tomonidan xalqaro qidiruvda bo‘lgan chet el fuqarosi qo‘lga olindi. Bu haqda IIV Matbuot xizmati xabar berdi.
O‘tkazilgan tezkor-qidiruv tadbirlar 2014-yil yanvar oyida Qozog‘iston huquqni muhofaza qilish organlari tashabbusi bilan xalqaro qidiruvga berilgan 54 yoshli xorijiy davlat fuqarosi O‘zbekiston IIV Interpol Milliy markaziy byurosi xodimlari tomonidan ushlanganini ko‘rsatdi.
U birovlarning mulkini o‘g‘irlab, o‘ta yirik miqdordagi firibgarlik holatini sodir etgani uchun unga nisbatan «qamoqqa olish» ehtiyot chorasi belgilangan.
Shuningdek, nur-sultonlik Interpol Milliy markaziy byurosidagi xodimlarga firibgar Qozog‘istonda keyingi jinoiy javobgarlikka tortilishi uchun ekstraditsiya qilinishidan oldin qo‘lga olingani haqida maʼlumot kelib tushgani aytilmoqda.
Hozirda O‘zbekiston Bosh prokuraturasi tomonidan uni Qozog‘istonga ekstraditsiya qilish masalasi ko‘rib chiqilmoqda.