Vladimir Norov BMT Assambleyasida nutq so‘zladi
Vazir dunyoda sodir bo‘layotgan o‘zgarishlarga samarali javob berish uchun tashkilotning o‘zi ham rivojlanishi kerakligini ta’kidladi.
Kecha, 24-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov BMT Bosh Assambleyasining 77-sessiyasi umumiy munozaralarida nutq so‘zladi. Bu haqda vazirlik matbuot xizmati xabar qildi.
O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari o‘z nutqida BMTning global va mintaqaviy muammolarni hal qilishdagi markaziy rolini kuchaytirish muhimligini ta’kidladi. Shu bilan birga, Tashkilotning o‘zi ham sodir bo‘layotgan o‘zgarishlarga samarali javob berish uchun rivojlanishi kerak.
“Hech bir mamlakat global xavf va qiyinchiliklardan qochib qutula olmaydi yoki ularni yolg‘iz o‘zi hal qila olmaydi. Inqirozlarning xavfli spiralidan chiqish barcha mamlakatlar manfaatlarini hisobga olish va hurmat qilishga asoslangan konstruktiv muloqot va ko‘p tomonlama hamkorlikda ko‘rinadi. Dunyo yanada barqaror, bashorat qilinadigan va gullab-yashnashi uchun samarali xalqaro hamkorlik zarur”, — dedi Vladimir Norov.
Madaniyatlararo va madaniyatlararo muloqotni o‘rnatish, barcha muammolarga izchil yondashuvlar va yechimlarni izlash, global keskinlik, noaniqlik va oldindan aytib bo‘lmaydigan tahdidlarni bartaraf etish bo‘yicha hamkorlik bugun zaruriyatga aylanib borayotgani qayd etildi.
Tashqi ishlar vaziri so‘nggi yillarda O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli jadal demokratik islohotlarga ham to‘xtalib o‘tdi. Xususan, 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekiston Taraqqiyot strategiyasining amalga oshirilish jarayoni haqida ma’lumotar havola etildi.
2030-yilga kelib, O‘zbekiston kambag‘allik darajasini ikki baravar kamaytirish, barcha muhtojlarni qamrab olgan holda ijtimoiy himoya tizimi samaradorligini oshirish, oziq-ovqat xavfsizligini mustahkamlash, aholi daromadi o‘rtacha ko‘rsatkichdan yuqori bo‘lgan mamlakatlar qatoriga kirishni rejalashtirmoqda.
Bosh assambleya 77-sessiyasi ishtirokchilarining e’tibori O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan Konstitutsiyaviy islohotlarga qaratildi. Mazkur jarayonlarning asosiy ma’no va mazmuni “Inson sha’ni va qadr-qimmati uchun” tamoyilida aks etgani ta’kidlandi.
2023-yili O‘zbekiston Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlari yoshlar Kengashining birinchi yig‘ilishini o‘tkazishni rejalashtirayotgani ma’lum qilindi. Vladimir Norov mazkur tadbir yangi g‘oyalar va aniq takliflar uchun maydon bo‘lishiga ishonch bildirdi.
BMTga a’zo davlatlarning ta’lim vazirlari joriy yilning 14-16-noyabr kunlari Toshkent shahrida YUNESKO bilan hamkorlikda o‘tkaziladigan Bolalarni tarbiyalash va o‘qitish bo‘yicha Butunjahon konferensiyasiga taklif qilindi. Ushbu anjuman umuminsoniy, adolatli va sifatli ta’limni ta’minlash uchun ilg‘or tajribalarni almashishga xizmat qiladi.