MDH davlatlari hukumat rahbarlari Ostonadagi yig‘ilishda 20 dan ortiq shartnoma imzoladi
Unda O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov ishtirok etdi.
MDH Hukumat rahbarlari kengashining Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan navbatdagi majlisi yakunlari bo‘yicha quyidagi hujjatlar qabul qilindi:
— Xizmatlarning erkin savdosi, tashkil etish, foydalanish va investitsiyalar to‘g‘risidagi bitim to‘g‘risida;
— Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Hukumat rahbarlari kengashining navbatdagi majlisini o‘tkazish to‘g‘risida;
— 2023-yilda Belarus Respublikasida MDH davlatlarining II o‘yinlarini o‘tkazish to‘g‘risida;
— Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga aʼzo davlatlar o‘rtasida sanitariya-epidemiologiya xarakterli aholi salomatligini muhofaza qilish sohasida favqulodda vaziyatlarning oldini olish va oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risidagi Bitim to‘g‘risida;
— MDHga aʼzo davlatlarning ilmiy-texnikaviy va texnologik hamkorligi konsepsiyasi va uni amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi to‘g‘risida;
— MDHga aʼzo davlatlar kimyo majmuasi tarmoqlarini raqamli transformatsiya qilish konsepsiyasi va uni amalga oshirish bo‘yicha ustuvor harakatlar rejasi to‘g‘risida;
— Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga aʼzo davlatlarning 2023-2026-yillarga mo‘ljallangan Davlatlararo radionavigatsiya dasturi to‘g‘risida;
— “Uran qazib olish sanoatidan zarar ko‘rgan davlatlar hududlarini meliorativ holatini yaxshilash” Davlatlararo maqsadli dastur to‘g‘risida;
— MDHga aʼzo davlatlarning 2030 yilgacha bo‘lgan davrda innovatsion hamkorlik bo‘yicha Davlatlararo dasturida yuridik va jismoniy shaxslarni akkreditatsiyadan o‘tkazish tartibi hamda ishtirok etish shartlari to‘g‘risidagi nizom to‘g‘risida;
— Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligida 2023 yilda rus tilini millatlararo muloqot tili sifatida o‘tkazish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi to‘g‘risida;
— MDHga aʼzo davlatlarning 2023–2024-yillarga mo‘ljallangan gumanitar hamkorlik sohasidagi ustuvor harakatlar rejasi to‘g‘risida;
— Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga aʼzo davlatlarning mikroblarga qarshi qarshilikka qarshi kurashish bo‘yicha birgalikdagi harakatlari rejasi to‘g‘risida;
— MDHga aʼzo davlatlarning 2030 yilgacha bo‘lgan davrga mo‘ljallangan innovatsion hamkorlik Davlatlararo dasturi operatori to‘g‘risidagi Nizom to‘g‘risida;
— Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi organlari faoliyatini moliyaviy taʼminlash to‘g‘risida:
— Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi organlarining 2021 yilga mo‘ljallangan yagona byudjeti ijrosi hamda 2022 va 2023-yillarda MDH organlarini moliyaviy taʼminlashning ayrim masalalari to‘g‘risida;
— Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi organlarining 2023 yilga mo‘ljallangan yagona byudjeti to‘g‘risida;
— Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi organlari xodimlarini moddiy rag‘batlantirishning ayrim masalalari to‘g‘risida;
— Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga aʼzo davlatlarning havo hujumidan mudofaa yagona tizimini yaratish va rivojlantirish hamda aʼzo davlatlar Mudofaa vazirlari kengashi huzuridagi Havo mudofaasi bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi qo‘mita faoliyatini taʼminlash uchun ajratiladigan mablag‘lardan foydalanish to‘g‘risida 2021-yilda Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi;
— 2023-yilda Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga aʼzo davlatlarning havo hujumidan mudofaa yagona tizimini yaratish va rivojlantirish uchun mablag‘lar ajratish to‘g‘risida;
— 2021–2025-yillarda MDHga aʼzo davlatlarda urush faxriylari – mahalliy nizolar ishtirokchilari va ularning oilalarining hayot sifatini yaxshilash bo‘yicha Davlatlararo dasturni 2023 yilda amalga oshirish chora-tadbirlarini moliyalashtirish to‘g‘risida;
— 1979-1989-yillarda Afg‘onistondagi urushda bedarak yo‘qolgan harbiy xizmatchilarni qidirish, dafn etilgan joylarni qidirish, eksgumatsiya qilish, jasadlarning shaxsini aniqlash va ularni o‘z ona yurtida qayta dafn etishni 2020-2024 yillarda davom ettirish chora-tadbirlarini 2021 yilda amalga oshirish to‘g‘risida.