Qozog‘iston hududidan benzin olib chiqishga qo‘yilgan taqiq yana uzaytiriladi
«Ashyq NHA» portalida benzin va bir qator yoqilg‘i mahsulotlarini eksport qilishni taqiqlovchi qo‘shma buyruqning amal qilish muddatini uzaytirish bo‘yicha hujjat loyihasi muhokama qilinmoqda.
«Agar neft mahsulotlarini ishlab chiqarish sohasidagi vakolatli organning kelishuvi va yuqorida ko‘rsatilgan ishlarni amalga oshirishga vakolatli tashkilot bilan shartnoma va zarur miqdordagi aviatsiya yoqilg‘isi namunalari (sinov namunalari) va ular uchun hajmlar ko‘rsatilgan xat mavjud bo‘lsa, aviatsiya yoqilg‘isini reaktiv sanoat ishlab chiqarishiga (reaktiv dvigatellar uchun yoqilg‘i) qo‘yish, undan sanoat uchun foydalanish, ishlab chiqarish texnologiyasini tasdiqlash va (yoki) qayta tasdiqlash maqsadida aviatsiya yoqilg‘isini eksport qilish bundan mustasno, tajriba-sanoat partiyasidan aralashmalarni saralash, namunalar malakasi va laboratoriya sinovlari bo‘yicha ilmiy tadqiqot ishlari, ishlab chiqarish zavodi tomonidan taqdim etilgan benzin baklarida avtotransport yoqilg‘isini eksport qilish bundan mustasno (YEOII TIX TN kodi 2710 19 820 0. 2710 19 840 0. 2710 19860 0. 2710 19 880 0. 2710 19 920 0. 2710 19 940 0. yoqilg‘i va neft mahsulotlarining ayrim turlari (YEOII TIX TN kodi 2709 00, 2710, 2902, 3403, 3811, 3826 00) bilan Qozog‘iston Respublikasi hududidan avtomobil transportida olib chiqishni olti oy muddatga taqiqlash joriy qilinsin», — deyiladi buyruq loyihasida.
Hujjat 3 yanvarga qadar umumxalq muhokamasiga taqdim etiladi.