14 ta shaharda «Yangi nafas» ommaviy marafoni o‘tkaziladi
Unda 75 mingta ishtirokchi bahs olib boradi.
10 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar siyosati va sport vazirligida V International Tashkent Marathon va O‘zbekistonning 14 shahrida bir vaqtda o‘tkaziladigan “Yangi Nafas” ommaviy yugurish musobaqasi arafasida O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar siyosati va sport vazirligi, Oliy taʼlim, Fan va innovatsiyalar vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, milliy olimpiya qo‘mitasi, “O‘zbekneftgaz” AJ va O‘zbekiston Respublikasi Yengil atletika federatsiyasi mutasaddilari ishtirokida matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
V International Tashkent Marathon poytaxtda 5500 nafar ishtirokchini birlashtiradi. Ushbu son Yengil atletika federatsiyasi tomonidan muhim sana — beshinchi marafon sharafiga taklif etilgan. O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar siyosati va sport ishlari vazirining o‘rinbosari Shahrullo Mahmudov Adham Ikromov taʼkidlaganidek, International Tashkent Marathonʼni xorijlik sportchilar va yugurish sporti ixlosmandlari qiziqish bilan kuzatib borishadi.  Bugun  34 ta davlatdan yuguruvchilar  marafonda ishtirok etish uchun ariza topshirishdi.  Eslatib o‘tamiz, Toshkentdagi marafon Vorld Athletissʼning xalqaro musobaqalar taqvimiga kiritilgan.  Klassik marafonning litsenziyalangan standartini bajargan holda: ayollar uchun - 2:26:10 va erkaklar uchun - 2:08:10 vaqt belgilandi, sportchilar 2024 yilda Parijda bo‘lib o‘tadigan Olimpiada o‘yinlariga litsenziya yutib olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Marafon masofasida ishtirok etish istagini bildirgan o‘zbekistonlik sportchilar orasida o‘tgan mavsumlar sovrindorlari Zakirillo Mamatqulov va Vladislav Mamedovlar ham bor.  Yarim marafon masofasida esa  2022 yil g‘oliblari Aziza Mirzakbarova va Yekaterina Tunguskovalar to‘qnash kelishadi.  Yarim marafonda 10 000 metrga yugurish bo‘yicha O‘zbekiston rekordchisi Sitora Hamidova ham tanaffusdan so‘ng o‘zini marafonda sinab ko‘radi.
O‘zbekistonning eng kuchli sportchilaridan biri, SHHT Toshkent yarimmarafoni g‘olibi Shohrux Davlatov ham yarim marafonda ishtirok etish uchun ariza topshirdi.  Qayd etish joziki, bu uning Keniyaning Iten shahridagi o‘quv-mashg‘ulot yig‘indan keyingi ilk chiqishi bo‘lib, u yerda sportchi dunyoning eng yaxshi yuguruvchilari bilan birga mashg‘ulot o‘tkazgan.
“Yangi Nafas” sport harakatining “Bir vatanda, bir vaqtda, bir masofaga, bir maqsadda, birga yuguramiz” yagona shiori o‘tkazilayotgan V International Tashkent Marathon doirasida  3 km masofaga yugurish uchun butun mamlakat bo‘ylab taxminan 75 ming ishtirokchi birlashadi.  Oliy taʼlim, Fan va innovatsiyalar vazirligi vakillarining so‘zlariga ko‘ra, mamlakatimizdagi 57 ta oliy o‘quv yurtidan 25 mingdan ortiq talaba ham poygada ishtirok etadi.
“Yangi nafas” ommaviy yugurish musobaqasining moslashuvchan formati butun mamlakat bo‘ylab turli yoshdagi fuqarolarni birlashtirish imkonini beradi. Shu bilan birga “Yangi nafas” ijtimoiy harakati aholi salomatligini mustahkamlash, aholini sog‘lom turmush tarziga rag‘batlantirishga qaratilgan. Loyiha doirasida O‘zbekistonning shahar va tumanlarida xayriya ommaviy yugurish musobaqalari va marafonlar, sport tadbirlari o‘tkaziladi.  Musobaqaga tayyorgarlik ko‘rish uchun har bir viloyatda viloyat hokimliklarida tezkor shtab tashkil etilgan.  Eng yuqori natija ko‘rsatgan ishtirokchilar esdalik sovg‘alari va qimmatbaho sovrinlar bilan taqdirlanadi.
“Yangi nafas” keng ko‘lamli sport harakati uning tashkilotchilari bo‘lgan Yoshlar siyosati va sport ishlari vazirligi, Oliy taʼlim, Fan va innovatsiyalar vazirliklari, “O‘zbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati hamda O‘zbekiston Respublikasi Yengil atletika federatsiyasining samarali hamkorligi samarasidir.  Hududlarda o‘tkaziladigan “Yangi nafas” poygalariga Yengil atletika federatsiyasi tomonidan tayyorlangan 250 nafar malakali hakam va murabbiylar hamda 300 nafarga yaqin ko‘ngillilar jalb etiladi.
Shuningdek, brifingda, 11 mart kuni bo‘lib o‘tadigan V International Tashkent Marathon arafasida “Paxtakor” stadionida faol hayot tarzini qo‘llab-quvvatlovchi ikki avlodni birlashtirgan “Kids Run” bolalar omaviy yugurish musobaqasi va skandinavcha yurish musobaqasi o‘tkazilishi haqida ham so‘z yuritildi.