Bloger Olimjon Haydarov tergov hibsxonasiga joylashtirildi
Qo‘qon shahar prokurorining iltimosnomasiga asosan gumonlanuvchiga nisbatan qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.
Avvalroq farg‘onalik bloger Olimjon Haydarov tovlamachilikda gumonlanib qo‘lga olingani haqida xabar berilgandi.
Oliy sud matbuot xizmatining xabar berishicha, 29-iyul kuni jinoyat ishlari bo‘yicha Qo‘qon shahar sudida Qo‘qon shahar prokurorining Jinoyat kodeksining 165-moddasi (tovlamachilik) 2-qismi “b” bandida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda gumon qilinuvchi va Jinoyat-protsessual kodeksining 227-moddasi (surishtiruvchining, tergovchining yoki prokurorning qaroriga binoan ushlab turish) tartibida ushlangan O. X. (1989-yilda Rossiya Federatsiyasida tug‘ilgan, O‘zbekiston fuqarosi, muqaddam sudlanmagan) ga nisbatan qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasini qo‘llash to‘g‘risidagi iltimosnomasi taqdim etilgan hujjatlar bilan ko‘rib chiqildi.
Qayd etilishicha, sudning 29-iyuldagi ajrimi bilan Qo‘qon shahar prokurorining iltimosnomasi qanoatlantirilib, gumonlanuvchiga nisbatan qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanilib, qamoqqa olinishi va tergov hibsxonasiga joylashtirilishi belgilangan.