Rim shahrida O‘zbekiston–Italiya oliygohlari rektorlari Ikkinchi forumi bo‘lib o‘tdi
Oliy taʼlim tizimidagi hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha 20 dan ortiq shartnomalar imzolandi.
2026-yil 18–19-Fevral kunlari Italiya poytaxti Rim shahrida O'zbekiston va Italiya oliygohlari rektorlarining Ikkinchi forumi bo'lib o'tdi. Ikki kunlik anjuman oliy taʼlim tizimidagi hamkorlikni muhokama qilish barobarida uni aniq mexanizmlar asosida ishlab chiqarish boʻyicha 20 dan ortiq kompaniyalarga ishtirok etdi.
navbatdagi anjuman – forumning ochilish marosimida O'zbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov hamda Italiya universitetlari va tadqiqot vaziri Anna Mariya Berni ishtirok etdi. Tomonlar taʼlim va ilm-fan hamkorlik soʼnggi sifatdan yangi bosqichga koʻtarilganini taʼkidladi.
Darhaqiqat, bugun Toshkent shahrida Turin polia universiteti hamda Piza universiteti filiallarining faoliyatini olib borayotgan O'zbekiston–Italiya taʼlim texnik aloqalarining organlari faoliyatini namoyon etadi. So'nggi yilda 100 nafardan ortiq professor-o'qituvchilarning Italiyada stajirovka o'tagani, 750 nafardan ziyod talabaning italyan tilini o'rganayotgani ishtirokining inson kapitaliga yo'qotilganini ko'proq.
Forumdagi va uchrashuvlar asnosida sessiyalar universitetlararo aloqalarni, qo'shma magistratura va doktorantura dasturlarini yo'lga qo'yish, akademiklarni faollashtirish masalalariga alohida e'tibor qaratdi. dasturi, Erasmus+ dasturi shu kungacha 30 ga yaqin qo'shma loyiha amalga oshirilgani, 300 dan ortiq o'zbekiston yoshlar Italiya universitetlarida tahsil olayotgani va bu kabi hamkorlik aloqalarini yana-da rivojlantirish lozimligi ta'kidlandi.
Forum doirasida 2025-yil yanvarʻida eʼlon qilingan qoʻ ilmiy tanlov yakunlari eʼlon. 19 ta taklif ichidan eng yuqori ball to'plagan 10 ta reja O'zbekiston–Italiya Qoshma boshqaruv qo'mitasi tozalash uchun tanlab mahsulot.
Ushtan olish aloqalarni real qo'shma ishlab chiqarishga olib chiqdi. Endilikda muhandislik, sunʼiy intellekt texnikasi, qishloq xoʻjaligi, moda va dizayn kabi mustahkam yoʻnalishlarda yoʻnaltirilgan holda ishlab chiqilmoqda.
Rimga xizmat safari chog'ida Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo'ng'irotboy Sharipov Italiyaning turli oliygohlarida tahsil olayotgan bir guruh o'zbekistonlik talabalar bilan uchrashuv o'tkazdi.
Samimiy muloqot talabalarning taʼlim jarayoni, yashash sharoitlari, ilmiy izlanishlari va kelgusidagi rejalari haqida suhbatlashildi. Vazirning xojda sifatli bilim olib borishi, zamonaviy bilim va ko' rivojlanishini egallab turgan taraqqiyoti uchun muhim korxona ega.
, forum oldingi yangi ikki tomon uchun imzolandi. Bu esa rivojlanishning keyingi bosqichida qo'shma lim dasturlari va ilmiy tadqiqotʼ taʼsirini anglatadi.
Bu jarayon O'zbekistonning xalqaro ilmiy integratsiyadagi faolligi ortib olib borilishini aks ettiradi. foyda, xorijda zamonaviy bilim va tajriba orttirib, yoshlar uni mamlakat taraqqiyotiga yo' jismoniyishi strategik ahamiyat kasb etadi.
Ikki kunlik forum O'zbekiston va Italiya o'rtasidagi oliy taʼlim, ilm-fan va innovatsiyalar tashkiliy hamkorlikni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqdi. Muhimi, bu safargi muloqotlar aniq ishlab chiqarildi, o'nlab qo'llab-quvvatlovchilar va imzolangan qo'shimchalar bilan mustahkamlandi.