Қийин аҳволда қолган 6 нафар фуқаро Ватанга қайтарилди
Жорий ҳафта давомида хорижда мураккаб молиявий аҳволда қолган ва меҳнат қобилиятини йўқотган 6 нафар фуқаролар Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги ва мамлакатимизнинг хориждаги консуллик идоралари кўмагида Ўзбекистонга қайтарилди.
Самарқандлик А.Қ. 2020 йил март ойида Россиянинг Томск шаҳрига ишлаш мақсадида боради, саломатлиги ёмонлашганлиги сабабли меҳнат қобилиятини йўқотган. Ушбу фуқаро Агентлик ташаббуси ва ҳомийлар кўмагида даволаниш билан боғлиқ харажати, озиқ-овқат ва вақтинчалик яшаш жойи билан таъминланди. Шунингдек, Хорижда меҳнат фаолиятини амалга оширувчи фуқароларни қўллаб-қувватлаш ҳамда уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш жамғармаси маблағлари ҳисобидан  22 сентябрь куни Новосибирск-Тошкент йўналишида Ватанга қайтарилди.
59 ёшли фарғоналик У.Ю. жорий йилнинг август ойида ишлаш мақсадида Россияга бориб, соғлиги ёмонлашади ва меҳнат қобилиятини йўқотади. Агентлик томонидан ҳомийлар жалб қилиниб, 24 сентябрь куни Санкт-Петербург-Фарғона йўналишида Ўзбекистонга қайтиб келди.
Асли Наманган вилоятидан бўлган А.И. жорий йилда Россиянинг Новосибирск шаҳридаги қурилиш объектида ишлаш мақсадида кетган, касалликка учраб, ишсиз қолган. Хорижда меҳнат фаолиятини амалга оширувчи фуқароларни қўллаб-қувватлаш ҳамда уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш жамғармаси маблағлари ҳисобидан Агентлик кўмагида Новосибирск-Тошкент йўналишидаги авиарейс билан Ватанга қайтарилди.
Андижонлик Ж.Т. 2019 йилда қурилиш соҳасида ишлаш мақсадида Россиянинг Новосибирск шаҳрига бориб, муқим иш жойларида ишлолмаганлиги сабабли молиявий қийин аҳволда қолган. Фуқарога Агентлик кўмагида ҳомийлар жалб қилинган ҳолда Новосибирск-Андижон йўналишидаги авиарейс билан Ўзбекистонга қайтиш учун авиа чипта ташкил қилинди.
51 ёшли навоийлик И.П. Россиянинг Новосибирск шаҳрига соғлиги ёмонлашиши натижасида молиявий қийин аҳволда қолади. Агентлик ташаббуси билан сахий инсонлар кўмагида Ватанга қайтишига амалий ёрдам кўрсатилди.
Қашқадарёлик М.М. жорий йилда ижтимоий тармоқдаги эълон асосида Украинанинг Киев шаҳрига бориб, таклиф этилган компания билан келишолмай молиявий қийин аҳволда қолади. Ўзбекистоннинг Укранидаги Бош консулхонаси билан ҳамкорликда 22 сентябрь куни Киев-Тошкент йўналишидаги авиарейс орқали Ўзбекистонга қайтишига кўмаклашилди.
Аввалроқ, саломатлик муаммолари доирасида, Россия давлатида автоҳалокатга учраган фуқаро олиб келингани, шунингдек Россияда мажбурий меҳнатга жалб қилинган ҳамюртимиз Ўзбекистонга қайтарилгани ҳақида хабар берган эдик.
Метрода поездлар ҳаракати оралиғи қисқаради
Янги тартиб 4 сентябрдан амал қилади.
Янги ўқув йилидан автобуслар сони ва қатнови кўпайтирилади
Сентябрь ойидан ишга чиқарилаётган автобусларнинг қарийб 100 тага кўпайиши айтилмоқда.
Энди «дом»ларни қарздорлик бўлмагандагина сотиш мумкин бўлади
Бу бўйича Президентнинг тегишли қарори қабул қилинди.
Ёқилғи бакларига яширилган 55 килограммлик наркотик модда фош қилинди
Ҳозирда ҳолат юзасидан божхона органлари томонидан терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Тошкентдан Дохага тўғридан-тўғри рейслар йўлга қўйилди
Мунтазам йўловчи қатновлари ҳафтада бир марта амалга оширилади.
Йўловчилар тунда ҳам автобус хизматидан фойдаланиши мумкин
Ҳукумат қарори билан шаҳарлараро, вилоятлараро ва халқаро мунтазам йўналишларда ички ишлар органлари ҳамроҳлигисиз ташишга рухсат берилади.
Ўзбекистонда резидент авиакомпанияларнинг парвозлар сони ошди
Бу ҳақда Транспорт вазирлиги маълум қилди.