Наманганда 1-синф ўқувчилари "қизартирилди"
Ижтимоий тармоқларда Наманган вилоятида уйга берилган вазифани бажармаган 1-синф ўқувчиларини доскага чиқариб, уларни изза қилинаётгани акс этган видео тарқалди.
Наманган вилояти халқ таълими бошқармаси Матбуот хизмати ҳолатга муносабат билдирди. Қайд этилишича, ушбу ҳолатга аниқлик киритиш мақсадида вилоят халқ таълими бошқармаси томонидан ишчи гуруҳ тузилиб, ўрганилган.
Маълум бўлишича, Учқўрғон туманидаги 13-умумий ўрта таълим мактабининг 1-“в” синф раҳбари Шаҳноза Мадраҳимова ўқиш дарси пайтида синфдаги 6 нафар ўқувчи уй вазифасини тайёрламагани ва дафтарлари қолиб кетгани сабабли доскага чиқарган. Бундай ҳолат қайтарилмаслиги ва бошқа ўқувчиларга сабоқ бўлиши учун уларга “уят-уят” деб гапиртириб, изза қилдирган. Бу жараёнларни ўзи уяли телефонига тасвирга олган. Сўнгра икки нафар ўқувчи ота-онасининг Telegram’ига жўнатган.
Синф раҳбари Шаҳноза Мадраҳимова билан тузилган меҳнат шартномаси бекор қилинган. Меҳнат кодексининг 181-моддаси 1-бандига кўра, вазифасига совуққонлик билан қарагани учун таълим муассасаси директори Ойбек Мўйдинов, маънафий-маърифий ишлар бўйича директор ўринбосари Яшин Абдуғофуровларга “Ҳайфсан” интизомий жазо чораси қўлланилган. Ўқув ишлари бўйича директор ўринбосари Маҳбуба Имомова жиддий огоҳлантирилган.