Чек бермаган тадбиркорларга янги қоида жорий этилади
Тартибга риоя қилмаган тадбиркорлик субектларида солиқ текшируви ўтказилади.
Чек бермаган тадбиркорларга  янги қоида  жорий этилади
ДСҚнинг маълум қилишича, “Солиқ” мобил иловаси орқали мулкчилик шаклидан қатʼий назар, биринчи маротаба келиб тушган мурожаат бўйича солиқ тўловчи ҳузурига борган ҳолда, профилактик суҳбат ўтказилиб, тадбиркорлик субектининг қонун талабларида иш юритиши тўғрисида расман огоҳлантирилади. Ушбу тартиб жорий йилнинг 1 июндан бошлаб кучга киради.
Мазкур огоҳлантиришдан кейин ҳам хулоса қилинмасдан, қонун бузилишлари давом эттирилиб, ушбу тадбиркорлик субекти бўйича иккинчи маротаба мурожаат келиб тушса белгиланган тартибда ўрганиш ўтказилади. Натижаси бўйича солиқ текшируви ташкил этилади.
Ўтказилган текширув натижаси бўйича қарор қабул қилиш жараёнида ушбу субъект бўйича такрорий тушган мурожаатлар кўриб чиқилмайди.
Жамоатчилик назоратини кенгайтириш мақсадида, бир фуқаро томонидан 24 соат ичида 2 тадан ортиқ ҳамда 30 календар куни давомида 1 та шохобча бўйича 1 мартадан кўп мурожаат юборилишига чеклов ўрнатилади.
Эндиликда, давлат солиқ хизмати органлари ходимларининг ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги мурожаатлари, мукофот тўланмайдиган мурожаатлар сифатида қайд қилинади.