Ўзбекистон йилнинг энг саёҳатбоп давлатлар рўйхатига киритилди
Американинг «Time» журнали “Дунёнинг энг зўр жойлари” рўйхатини тақдим этди.
Жорий йил учун “Дунёнинг энг зўр жойлари” рўйхатини тақдим этган Американинг «Тиме» журналидаги 50 та мамлакат қаторидан Ўзбекистон ҳам ўрин олган.
Журнал томонидан Совет Иттифоқидан мустақил бўлганига 30 йил бўлган Ўзбекистондаги янги лойиҳалар ва очилишлар хорижий саёҳатчиларга Марказий Осиё мамлакатини янада қулайроқ ўрганиш имконини бериши қайд этилган.
“2011 йилда очилган тезюрар поездлар тармоғи ҳозирда Хиванинг қадимий Ипак йўли бекатигача кенгайтирилмоқда, бу эса пойтахт Тошкентдан УНEССЎнинг Бутунжаҳон мероси объектларига саёҳат қилишни осонлаштиради. Ипак йўлининг яна бир шаҳри Самарқандда жорий йилда китобга ўхшаш янги аэропорт терминали очилди”, дейилади нашрнинг Ўзбекистонга келтирган таърифида.
Хусусан, жорий йилнинг кузида очиладиган 640 гектар майдонда жойлашган ва Самарқанд эшкак эшиш каналини ўз ичига олган “Ипак йўли Самарқанд” мажмуаси ҳам тилга олинган. Комплекс таркибига 22 қаватли “Самарканд Регенсй Амир Темур” номли дунёнинг етакчи меҳмонхонаси ва яна еттита меҳмонхона киради.