Албатта, мактаб битирувчиларининг билими паст—ХТВ
Вазирлик ДТМ имтиҳонларида паст балл тўплаган абитуриентлар бўйича муносабат билдирди.
Ижтимоий тармоқда жорий ўқув йили учун Олий таълим муассасаларига кириш итиҳонларида қатнашиб, паст натижа кўрсатган абитуриентлар натижаси кенг жамоатчилик томонидан атрофлича муҳокама этилмоқда. Билдирилаётган фикрларга Халқ таълими вазирлиги расмий муносабат эълон қилди.
Қайд этилишича, тест синовларида иштирок этган жами абитуриентларнинг 386 523 нафар ёки 24 фоизи жорий йилги мактаб битирувчиларини ташкил этади. 810 мингдан ортиқ ёки 76 фоиз абитуриентлар касб-ҳунар мактаблари, академик лицейлар битирувчилари ва энг асосий қисми олдинги йиллар давомида олий таълим муассасаларига қабул қилинмаган ёшлардан иборат.
2021 йилда битирувчиларнинг ўртача бали (самарадорлик кўрсаткичи) 2020 йилга нисбатан 69,8 баллдан 74,9 баллга, яъни 5.1 баллга ошган. Шунингдек, паст натижа кўрсатган (56,7 баллдан кам) битирувчиларнинг улуши 2021 йилда 2020 йилга нисбатан қарийиб 13 фоиз ёки 35 232 нафарга камайган.
Жумладан, 2020 йилда 56.7 баллдан паст натижа кўрсатган битирувчи-ўқувчилар 138 780 нафар (ёки 46 фоиз)ни ташкил қилган бўлса, 2021 йилда бу кўрсаткич 103 548 нафар (ёки 33 фоиз)ни ташкил этган.
“Албатта, ҳозирги кунда мактаб битирувчиларининг билими ва кўникмалари паст эканлигини қайд этиш керак. Ҳозирги кунда мактаб таълимида таълим мазмунини янгилаш ҳамда педагогларнинг малакасини ошириш бўйича бошланган қадамлар, секин-асталик билан битирувчиларнинг даражасига ижобий таъсир кўрсатади, деб ўйлаймиз”, — дейилади хабарда.