Чегарада вазият қандай?
Ўтган бир кеча-кундузда бўй кўрсатаётган хабарларга кўра, 21 сенябрдан буён Қозоғистонга 200 мингдан ортиқ россиялик кириб келган.
Уларда ёзилишича, Россияда қисман сафарбарлик эълон қилинган кундан буён 200 мингга яқин россиялик кириб келди, - дея баёнот берган Қозоғистон ички ишлар вазири Марат Ахметжанов.
Расмийга кўра, кириб келган россияликларнинг 147 минг нафари қисқа муддатда яна мамлакатни тарк этган.
Бу вақт ичида уч нафар россиялик чегарани ноқонуний кесиб ўтгани учун депортация қилинган, шунингдек, бир неча Россия фуқаролари ҳам Уралскдаги тунги клубда муштлашгани учун депортацияни кутмоқда.
Қозоғистон ички ишлар вазири айни пайтда мамлакат чегарасида назорат-ўтказиш пунктларида вазият барқарор эканини билдирган.
Қозоғистон Ички ишлар вазирлиги Миграция хизмати қўмитаси раҳбари Аслан Аталиков эса 27 сентябрга қадар 441 нафар россиялик Қозоғистон фуқаролигини олиш учун ариза топширгани, уларнинг 117 нафари этник қозоқлар эканини маълум қилган.
Шунингдек, Қозоғистонда 21 сентябрдан бери қарийб 70 минг Россия фуқаросига индивидуал идентификация рақами (ИИН) берилгани маълум бўлди, деди республика рақамли ривожланиш, инновациялар ва аэрокосмик саноат вазири Багдат Мусин.