Энди ИИО ходимлари оиласи даврасида ҳам "сирли" бўлади
Ўзбекистонда ИИО ходимларининг касб маданияти ва хизмат интизоми кодекси тасдиқланди.
Президент қарорига кўра, Ички ишлар органларини халқ касбий тузилмасига айлантириш ва уларнинг фаолиятини аҳоли билан янада яқинроқ ҳамкорлик қилиш мақсадида "Ички ишлар органлари ходимларининг касб маданияти ва хизмат интизоми тўғрисида"ги кодекси тасдиқланди.
Ҳар бир ички ишлар ходими ўз фаолияти самарадорлигини баҳолашнинг асосий мезони бўладиган Кодексда белгиланган қоидалар ва талабларга қатъий риоя қилиши шарт.
Ушбу қоидалар ва талабларга риоя қилмаслик интизомий жазога, шу жумладан хизматдан бўшатишга олиб келиши мумкин.
Кодексда ички ишлар органларида касбий маданият қоидалари белгиланган, хусусан:
• фуқаролар билан муомала қилишда хушмуомалалик, камтарлик ва мувозанатли бўлиш, камситиш ҳолатларига йўл қўймаслик;
• ички ишлар органларининг обрўсига салбий таъсир кўрсатиши мумкин бўлган зиддиятли вазиятларга келмаслик;
• фуқароларнинг ўз хизмат вазифаларини бажаришда камситилишининг олдини олиш;
• парохиализм ва қариндош-уруғчилик кўринишларининг олдини олиш ва уларга қатъий чек қўйиш;
• ижтимоий тармоқларда давлат органлари ва мансабдор шахсларнинг фаолиятини муҳокама қилмаслик, уларда ахлоққа зид ифодаларни ишлатмаслик.
Шунингдек, ходимларга хизмат вазифаларини бажаришда ва иш вақтида ёки хизмат кийимида спиртли ичимликлар ичиш тақиқланади.
Сиёсий партиялар, жамоат бирлашмалари манфаатларини кўзлаб мансаб ваколатларини амалга ошириш, тадбиркор сифатида ёки унинг номидан даромад олишга қаратилган фаолият билан шуғулланиш, ҳар қандай совға ва моддий бойликларни олиш тақиқланади.
Бундан ташқари, иш вақтидан ташқари, оила аъзолари, танишлари ёки хизматга алоқаси бўлмаган шахслар билан расмий фаолият тўғрисидаги маълумотларни муҳокама қилиш тақиқланади.