Оилавий зўравонлик учун жиноий жавобгарлик белгиланмоқда
Бу бўйича янги қонун қабул қилинди.
23 март куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси хотин-қизлар ва болалар ҳуқуқларини ҳимоялашга доир қонунни қабул қилди.
Қонун билан биринчи марта оилавий (маиший) зўравонлик учун маъмурий ва жиноий жавобгарлик киритиляпти.
Хусусан, хотин-қизлар ва болаларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро нормалардан келиб чиқиб, жисмоний зўравонлик билан бир қаторда иқтисодий ва руҳий зўравонлик учун ҳам маъмурий ва жиноий жавобгарлик белгиланяпти.
Шунингдек, шахс ҳаётининг сир тутиладиган томонларини акс эттирувчи, шаъни, номусини камситувчи маълумотларни ошкор қилганлик, шаҳвоний шилқимлик қилиш учун ҳам жавобгарлик киритилмоқда.
Бундан ташқари, илгари вояга етмаганларга нисбатан жинсий жиноятларни содир этган шахсларнинг болаларга таълим, тарбия бериш, уларни соғломлаштириш, болалар спорт, ижодий ташкилотларда ишлаши тақиқланяпти.
Маълумотларга кўра, 2021 йилда тазйиқ ва зўравонликдан жабр кўрган 40 мингга яқин хотин-қизга ҳимоя ордери берилган бўлса, бу зўравонликларнинг 87 фоизи оилаларда содир этилган.
Гуруҳларга бўлинганда: 106 та жинсий, 234 та иқтисодий, 18 777 та руҳий, 13 658 та жисмоний зўравонлик ҳамда 7 174 та тазйиқ ҳолатлари аниқланган.