Ўзбекистонда ойликлар ва пенсиялар 2 баробар оширилади
Бу икки босқичда амалга оширилади.
2023 йилда Ўзбекистонда ойликлар ва пенсияларни икки маротаба оширишга қарор қилинган. Бу ҳақда Прогнозлаштириш ва макроиқтисодий тадқиқотлар институти директори Умид Обидхўжаев маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, 2023 йил учун тасдиқланган Давлат бюджети параметрларида пенсияларни 1 июндан 12 фоизга, иш ҳақини 1 октябрдан 10 фоизга бир маротаба ошириш мақсадида 6,7 трлн сўм ажратилиши кўзда тутилган эди.
Жаҳон бозорида олтин ва мис нархининг прогнозга нисбатан юқори бўлиши (қўшимча 4,5 трлн сўм) ҳамда божхона тушумларининг ошиши (қўшимча 3 трлн сўм) ҳисобига, Давлат бюджети параметрларида кўзда тутилганига нисбатан иш ҳақи, пенсия ва нафақаларни қўшимча яна бир маротаба оширишга қарор қилинган.
Хусусан:
1-босқичда пенсия ва нафақалар 1 апрелдан, маошлар 1 майдан – 7 фоизга (қўшимча харажат 2,2 трлн сўм);
2-босқичда 1 сентябрдан – 10 фоизга (яна 5,6 трлн сўм) оширилади.
“Бунинг натижасида, мисол учун, Тошкент вилояти Оққўрғон тумани 30-сон мактабнинг катта синф ўқитувчисининг ойлиги 4,2 млн сўмдан май ойида 4,5 млн сўмгача (сентябрдан 4,9 млн сўмгача), Когон туман тиббиёт бирлашмасининг шифокор-лаборантининг маоши 3 млн сўмдан 3,2 млн сўмгача (сентябрдан 3,6 млн сўмгача), Андижон шаҳар тиббиёт бирлашмаси катта ҳамширасининг ойлиги 2,7 млн сўмдан 2,9 млн сўмгача (сентябрдан 3,2 млн сўмгача) ошади.
Бунда иш ҳақи ва пенсияларнинг биринчи босқичда оширилиши қўшимча тушумлар ҳисобига қопланади.
Иш ҳақи ва пенсиялар миқдорлари икки маротаба оширилиши ҳисобига жорий йилда уларнинг миқдорларининг ўсиши 17,7 фоизни ташкил этади (аввал кўзда тутилган миқдор: 10-12 фоиз).
Натижада иш ҳақи, пенсия ва нафақалар ошиши прогноз қилинаётган инфляциядан (10 фоиз атрофида) анча юқори бўлиши кутилмоқда”, – деди Умид Обидхўжаев.
Маълум қилинишича, бу тадбирлардан 6,5 млн фуқаро манфаат кўради (4,4 млн нафар пенсия ва нафақа олувчилар ҳамда 2,1 млн нафар ишчилар).