Россияга ишлаш учун кетаётган мигрантлар сони ошганми?
Қатор ОАВларда айланаётган савол юзасидан Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги маълумот берди.
Сўнгги кунларда қатор оммавий ахборот воситаларида Россия Федерациясига ишлаш мақсадида кетаётган меҳнат мигрантлари сони охирги 7 йилда 4 баробарга ошгани ҳақида хабарлар тарқалмоқда.
Таъкидлаш жоиз, меҳнат миграцияси, айниқса Россия Федерациясига ишлаш мақсадида борувчилар оқими иш мавсумига кўра тез ўзгарувчан ҳисобланади.
Ўзбекистонлик меҳнат мигрантларининг асосий қисми Россия Федерацияси ҳиссасига тўғри келсада, аммо хабарларда таъкидланаётгандек сўнгги 7 йилда ушбу давлатга кетаётган юртдошларимиз сони 4 баробар ошмаган.
Агар рақамларга мурожаат қилинса, Россия Федерациясида вақтинча меҳнат фаолиятини олиб бораётган ўзбекистонлик мигрантлар сони 2016 йилда тахминан 2 миллион нафар бўлган бўлса, ҳозирги вақтда бу 1,5 миллион нафарга яқинни ташкил этади.
Шу билан бирга, сўнгги йилларда меҳнат миграцияси географиясини кенгайтириш, хусусан, хорижда ишлаш истагидаги фуқароларни дунёнинг ривожланган давлатларига манзилли ишларга жалб қилиш бўйича қатор натижаларга эришилганини қайд этиш жоиз.
Жумладан, Жанубий Корея, Япония, Туркия, Германия, Буюк Британия ва Европанинг бошқа мамлакатларида қурилиш, ишлаб чиқариш, тиббиёт ва хизмат кўрсатиш соҳаларининг турли йўналишларида ишчиларга талаб юқори ва бугунги кунда Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги ва 33 та давлатнинг 500 га яқин иш берувчи ташкилотлари ўртасида келишувлар мавжуд.