Ўзбекистонда Тиббий генетика маркази очилади
Марказ Гарвард университети билан ҳамкорликда ташкил этилмоқда.
Ўзбекистонда Гарвард университети билан ҳамкорликда Тиббий генетика маркази очилади. Бу ҳақда Соғлиқни сақлаш вазирлиги хабар берди.
Маълум қилинишича, Cоғлиқни сақлаш вазири Амрилло Иноятов бошчилигидаги делегациянинг АҚШга хизмат сафари давомида Гарвард университети раҳбарияти билан учрашув ўтказилган.
Массачусетс штатида жойлашган мазкур муассасага 1636 йилда асос солинган. Бу ерда 21 минг нафардан зиёд талаба таҳсил олади. Хусусан, университетнинг Бостон шаҳридаги Гарвард тиббиёт мактабида соғлиқни сақлаш соҳасининг деярли барча йўналишлари учун мутахассислар тайёрланади.
Ушбу муассаса битирувчилари орасидан 75 нафар Нобель мукофоти совриндори, АҚШнинг саккиз нафар президенти чиққан.
Учрашувда мазкур университет билан кенг кўламли ҳамкорлик бўйича қатор келишувларга эришилган. Хусусан, Гарвард геномика маркази билан тиббий-генетика соҳасидаги келишув Ўзбекистонда ушбу йўналишни тизимли равишда йўлга қўйиш учун муҳим асос бўлди.
Ушбу ҳамкорлик мамлакатда тиббий генетика бўйича марказ ташкил этиш, уни энг сўнгги ва замонавий тиббий жиҳозлар билан таъминлаш, АҚШ университетида ўзбекистонлик мутахассисларни қайта тайёрлаш ва малакасини оширишни ўз ичига олади.
Шунингдек, соғлиқни сақлаш тизими раҳбар кадрларини ўқитиш, тиббий генетика мутахассислари малакасини ошириб, улардан тренерлар тайёрлаш, таълим бўйича Гарвард университети билан Ўзбекистондаги соҳага дахлдор олий ўқув юртлари, ихтисослашган марказлар ўртасида ҳамкорликни йўлга қўйиш, илмий алоқаларни кенгайтириш режалаштирилган.