Таълимни ривожлантириш республика илмий-методик марказига директор тайинланди
Республика маркази давлат муассасаси шаклидаги юридик шахс ҳисобланади.
Воҳид Ҳамидов ушбу лавозимда фаолият олиб боради.
Эслатиб ўтамиз, 20 апрель куни “Илмий-методик ва тадқиқот ишлари сифатини ошириш орқали таълим тизимини комплекс ривожлантиришни жадаллаштириш бўйича чора-тадбирлар тўғрисида”ги президент қарори [ПҚ-128-сон] қабул қилинганди. Қарор билан Таълимни ривожлантириш республика илмий-методик маркази (Республика маркази) ташкил этилганди. Республика маркази давлат муассасаси шаклидаги юридик шахс ҳисобланади.
Республика маркази, жумладан:
• таълим стандартлари, ўқув режалари ва дастурларига қўйиладиган талабларни ишлаб чиқади ва тасдиқлайди;
• мактабгача, умумий ўрта ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари учун янги дарсликлар ва ўқув-методик мажмуаларни нашр қилиш, тажриба-синовдан ўтказиш ва экспертиза қилишни ташкиллаштиради.
Республика маркази фаолиятига умумий раҳбарлик президентнинг фан, таълим, соғлиқни сақлаш ва маданият масалалари бўйича маслаҳатчиси бўлинмалари томонидан амалга оширилади. Республика марказига президент томонидан лавозимга тайинланадиган ва лавозимдан озод этиладиган директор раҳбарлик қилади.
Республика маркази томонидан ишлаб чиқилган ва тасдиқланган таълим стандартлари, ўқув режалари ва дастурларига қўйиладиган талаблар мактабгача, умумий ўрта ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари, шунингдек, ўқув курслари учун мажбурий ҳисобланади.
Қарорга кўра, ваколатли давлат органлари мактабгача, умумий ўрта ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари, шунингдек, ўқув курсларини лицензиялаш, аттестация ва давлат аккредитациясидан ўтказишни Республика маркази билан келишган ҳолда амалга оширади.