Мигрантлар рублнинг қадрсизланиши сабабли Россиядан кетиши мумкин
Россиядаги ўзбек диаспораси вакиллари ўртасида сўровнома ўтказилди.
Россиядаги меҳнат муҳожирларининг учдан бир қисми рублнинг доллар ва еврога нисбатан курси тушиб кетиши ва бунинг натижасида даромадларнинг камайиши туфайли Россияни тарк этиши мумкин. Бундай прогнозни Москвадаги ўзбек диаспораси раҳбари Баҳром Исмоилов берди.
Ўзбек диаспораси вакиллари ўртасида ўтказилган сўров натижаларига кўра, респондентларнинг 50 фоизи доллар курсининг ўсиши туфайли Россияни тарк этиш ҳақида ўйламоқда, респондентларнинг 25 фоизи мамлакатни тарк этишни режалаштирмаяпти, яна 25 фоизи эса ҳали қарор қабул қилмаганини маълум қилган. Онлайн сўровда жами 22 800 киши иштирок этган.
Доллар курсининг ўсиши туфайли Россиядаги муҳожирларнинг даромадлари ватандаги даромадлари билан тобора кўпроқ таққосланяпти, дейди Исмоилов. Унинг сўзларига кўра, меҳнат муҳожирларининг Россиядан кетиши, эҳтимол, энг кам ҳақ тўланадиган соҳалар — чакана савдо, умумий овқатланиш, тозалаш, умумий овқатланиш, курерлик етказиб бериш ва қишлоқ хўжалиги каби соҳаларда кузатилиши мумкин.
«Мигрантлар даромадлари камайиб бораётганидан ташқари, ватанига пул жўнатишда топган пулларининг бир қисмини ҳам йўқотади, чунки конвертация пул олувчи давлатнинг маҳаллий курси бўйича амалга оширилади», — деди Россия тожикистонликлари иттифоқи раиси Абдулло Давлатов.
Меҳнат вазирлиги, Бутунроссия меҳнатни муҳофаза қилиш ва иқтисодиёт илмий-тадқиқот институти маълумотларига таяниб, 2030 йилга келиб Россияда меҳнат муҳожирларига бўлган эҳтиёж 3,5 миллион кишини ташкил этади.
Айни вақтда Москва вақти билан 11:52 ҳолатига кўра, Москва биржасида доллар 98 рубль, евро эса 107 рублдан сотилмоқда.