"Тошкентда мазутнинг атмосфера ҳавосининг ифлосланишига таъсири йўқ"
Энергетика вазирлиги ижтимоий тармоқларда муҳокамаларга сабаб бўлган ҳолат юзасидан муносабат билдирди.
Аввалроқ Экология вазирлиги ходимлари Тошкент иссиқлик электр станцияси фаолиятини текширганди. Текширув давомида корхонада асосий ёқилғи сифатида газдан, захира ёқилғи сифатида мазутдан фойдаланилаётгани, шу сабабли пойтахтни тутун қоплагани аниқланган.
Энергетика вазирлиги Тошкент вилояти ва пойтахтда "Иссиқлик электр станциялари" АЖга қарашли 11 та иссиқлик электр станцияси ва иссиқлик марказлари мавжудлигини, шулардан 6 таси (Тошкент вилоятида) қолганлари Тошкент шаҳрида жойлашганини таъкидлаб, Экология вазирлиги далилларига қўшилмаган.
"Мазут газ таъминотидаги босим пасайган соатларда аҳоли ва иқтисодиёт тармоқларини электр ва иссиқлик энергияси билан барқарор таъминлаш учун захира ёқилғи сифатида фойдаланилади. Шу билан бирга, мазутдан фойдаланиш жараёни қонун ҳужжатлари доирасида барча масъул идоралар, хусусан, Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги билан белгиланган тартибда келишилган. Мазутнинг ёниши натижасида атмосферага зарарли моддалар чиқарилишини камайтириш мақсадида станцияда белгиланган техник кўрсаткичларга жавоб берадиган фильтрлар ўрнатилган. Келгусида барча иссиқлик электр станцияларида қўшимча фильтрларни ўрнатиш режалаштирилмоқда, бу эса атмосферага чиқинди газларни 95 фоизгача камайтириш имконини беради", — дейилади Энергетика вазирлиги хабарида.
Таъкидланишича, корхонада ҳавога моддаларнинг чиқарилиши белгиланган меъёрий талаблардан ошмаган.