Халқаро инвесторларнинг Қозоғистон давлат облигацияларига қизиқиши ортиши фонида тенге 2026 йилда АҚШ долларига нисбатан 9,7 фоизга мустаҳкамланди.
Қозоғистоннинг миллий валютаси — тенге 2026 йил бошидан буён АҚШ долларига нисбатан 9,7 фоизга мустаҳкамланиб, Европа ва Осиёдаги энг яхши натижа кўрсатган валютага айланди. Financial Times буни мамлакат ички давлат облигацияларига хорижий инвесторлар қизиқишининг кескин ошиши билан изоҳламоқда.
Июнь ойига келиб, хорижий инвесторларнинг тенге деноминациясидаги давлат облигацияларига киритган маблағи 5 миллиард долларга етган. Бир йил аввал бу кўрсаткич қарийб 2 миллиард долларни ташкил этган.
Инвесторларни, аввало, Қозоғистондаги юқори фоиз ставкалари жалб қилмоқда. Июль ойида мамлакат Марказий банки базавий ставкани 16,75 фоизгача пасайтирган. Шу билан бирга, йиллик инфляция 2025 йил сентябридаги қарийб 13 фоиздан 2026 йил июнида 10 фоиз атрофида бўлган.
ING бош иқтисодчиси Дмитрий Долгиннинг таъкидлашича, тенгенинг жорий йилдаги мустаҳкамланиши савдо оқимларидан кўра капитал оқими билан кўпроқ боғлиқ. Қозоғистоннинг ички давлат облигацияларини Euroclear халқаро клиринг тизими орқали ҳисоб-китоб қилиш имкониятини яратиш режаси ҳам хорижий инвесторлар учун бозорни янада қулайлаштирмоқда.
Қозоғистон ҳукумати, шунингдек, миллий валютадаги давлат облигацияларини JPMorgan'нинг ривожланаётган мамлакатлар облигацияларини қамраб олувчи GBI-EM индексига киритишга интилмоқда. Бу мамлакатнинг халқаро инвесторлар учун жозибадорлигини янада ошириши мумкин.
Тенгенинг мустаҳкамланиши мамлакат нефть экспортига босим кучайган бир пайтда юз бермоқда. Россиянинг Қора денгиз соҳилидаги нефть терминали орқали Қозоғистон нефтининг катта қисми экспорт қилинади. Ёз ойларида ушбу йўналишда юз берган ҳужумлар экспорт жараёнларига халақит берган. Шунга қарамай, инвесторлар Қозоғистонни Россияга муқобил энергия ишлаб чиқарувчи давлат сифатида ҳам кўрмоқда.
Қозоғистоннинг инвестициявий кредит рейтингига эгалиги ҳам инвесторлар учун муҳим омил ҳисобланади. Goldman Sachs эксперти Клеменс Графнинг фикрича, хорижий капиталнинг мамлакатга қизиқиши фақат нефть нархларига боғлиқ эмас.
Мамлакатга тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар оқими ҳам ошган. 2026 йилнинг биринчи чорагида бу кўрсаткич 6,3 миллиард долларни ташкил этган.
Ҳукумат нефтдан ташқари даромадларни кўпайтириш учун Қозоғистонни Хитойдан Европага юк ташиш йўналишидаги муҳим транзит марказига айлантиришни ҳам режалаштирмоқда.
Август ойида Қозоғистон Нвидиа ва Фиребирд компаниялари билан мамлакатда маълумотларни қайта ишлаш марказларини қуришга қаратилган 10 миллиард долларлик келишув имзолаган. Мутахассислар бундай лойиҳалар ҳам мамлакатга хорижий капитал оқимини кучайтириши ва тенге курсини қўллаб-қувватлаши мумкинлигини қайд этмоқда.

Tenge became the strongest currency in Europe and Asia in 2026.
Amid growing interest from international investors in Kazakhstan's government bonds, the tenge strengthened by 9.7 percent against the US dollar in 2026.
Kazakhstan's national currency — the tenge — has strengthened by 9.7 percent against the US dollar since the beginning of 2026, becoming the best-performing currency in Europe and Asia. The Financial Times attributes this to a sharp increase in foreign investor interest in the country's domestic government bonds.
By June, foreign investors' funds in tenge-denominated government bonds had reached $5 billion. A year earlier, this figure stood at nearly $2 billion.
Investors are primarily attracted by high interest rates in Kazakhstan. In July, the country's central bank lowered the base rate to 16.75 percent. At the same time, annual inflation stood at around 10 percent in June 2026, down from nearly 13 percent in September 2025.
According to ING chief economist Dmitry Dolgin, the tenge's strengthening this year is more linked to capital flows than to trade flows. The plan to enable settlement of Kazakhstan's domestic government bonds through the Euroclear international clearing system is also making the market more accessible for foreign investors.
The Kazakh government is also seeking to include its local-currency government bonds in JPMorgan's GBI-EM index, which covers emerging market bonds. This could further enhance the country's attractiveness to international investors.
The tenge's strengthening is occurring at a time of increased pressure on the country's oil exports. A large portion of Kazakhstan's oil is exported through a Russian oil terminal on the Black Sea coast. Attacks on this route during the summer months disrupted export processes. Nevertheless, investors also view Kazakhstan as an alternative energy producer to Russia.
Kazakhstan's investment-grade credit rating is also an important factor for investors. According to Goldman Sachs expert Clemens Graf, foreign capital interest in the country is not solely dependent on oil prices.
The flow of direct foreign investment into the country has also increased. In the first quarter of 2026, this figure reached $6.3 billion.
The government also plans to turn Kazakhstan into a key transit hub on the cargo route from China to Europe in order to diversify revenues beyond oil.
In August, Kazakhstan signed a $10 billion agreement with Nvidia and Firebird companies to build data processing centers in the country. Experts note that such projects could also strengthen foreign capital inflows and support the tenge exchange rate.