Халқаро инвесторларнинг Қозоғистон давлат облигацияларига қизиқиши ортиши фонида тенге 2026 йилда АҚШ долларига нисбатан 9,7 фоизга мустаҳкамланди.
Қозоғистоннинг миллий валютаси — тенге 2026 йил бошидан буён АҚШ долларига нисбатан 9,7 фоизга мустаҳкамланиб, Европа ва Осиёдаги энг яхши натижа кўрсатган валютага айланди. Financial Times буни мамлакат ички давлат облигацияларига хорижий инвесторлар қизиқишининг кескин ошиши билан изоҳламоқда.
Июнь ойига келиб, хорижий инвесторларнинг тенге деноминациясидаги давлат облигацияларига киритган маблағи 5 миллиард долларга етган. Бир йил аввал бу кўрсаткич қарийб 2 миллиард долларни ташкил этган.
Инвесторларни, аввало, Қозоғистондаги юқори фоиз ставкалари жалб қилмоқда. Июль ойида мамлакат Марказий банки базавий ставкани 16,75 фоизгача пасайтирган. Шу билан бирга, йиллик инфляция 2025 йил сентябридаги қарийб 13 фоиздан 2026 йил июнида 10 фоиз атрофида бўлган.
ING бош иқтисодчиси Дмитрий Долгиннинг таъкидлашича, тенгенинг жорий йилдаги мустаҳкамланиши савдо оқимларидан кўра капитал оқими билан кўпроқ боғлиқ. Қозоғистоннинг ички давлат облигацияларини Euroclear халқаро клиринг тизими орқали ҳисоб-китоб қилиш имкониятини яратиш режаси ҳам хорижий инвесторлар учун бозорни янада қулайлаштирмоқда.
Қозоғистон ҳукумати, шунингдек, миллий валютадаги давлат облигацияларини JPMorgan'нинг ривожланаётган мамлакатлар облигацияларини қамраб олувчи GBI-EM индексига киритишга интилмоқда. Бу мамлакатнинг халқаро инвесторлар учун жозибадорлигини янада ошириши мумкин.
Тенгенинг мустаҳкамланиши мамлакат нефть экспортига босим кучайган бир пайтда юз бермоқда. Россиянинг Қора денгиз соҳилидаги нефть терминали орқали Қозоғистон нефтининг катта қисми экспорт қилинади. Ёз ойларида ушбу йўналишда юз берган ҳужумлар экспорт жараёнларига халақит берган. Шунга қарамай, инвесторлар Қозоғистонни Россияга муқобил энергия ишлаб чиқарувчи давлат сифатида ҳам кўрмоқда.
Қозоғистоннинг инвестициявий кредит рейтингига эгалиги ҳам инвесторлар учун муҳим омил ҳисобланади. Goldman Sachs эксперти Клеменс Графнинг фикрича, хорижий капиталнинг мамлакатга қизиқиши фақат нефть нархларига боғлиқ эмас.
Мамлакатга тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар оқими ҳам ошган. 2026 йилнинг биринчи чорагида бу кўрсаткич 6,3 миллиард долларни ташкил этган.
Ҳукумат нефтдан ташқари даромадларни кўпайтириш учун Қозоғистонни Хитойдан Европага юк ташиш йўналишидаги муҳим транзит марказига айлантиришни ҳам режалаштирмоқда.
Август ойида Қозоғистон Нвидиа ва Фиребирд компаниялари билан мамлакатда маълумотларни қайта ишлаш марказларини қуришга қаратилган 10 миллиард долларлик келишув имзолаган. Мутахассислар бундай лойиҳалар ҳам мамлакатга хорижий капитал оқимини кучайтириши ва тенге курсини қўллаб-қувватлаши мумкинлигини қайд этмоқда.

Тенге в 2026 году стала самой сильной валютой в Европе и Азии
На фоне роста интереса международных инвесторов к государственным облигациям Казахстана тенге в 2026 году укрепился по отношению к доллару США на 9,7 процента.
Национальная валюта Казахстана — тенге — с начала 2026 года укрепилась по отношению к доллару США на 9,7 процента, став валютой с наилучшим показателем в Европе и Азии. Financial Times объясняет это резким ростом интереса иностранных инвесторов к внутренним государственным облигациям страны.
К июню объём средств, вложенных иностранными инвесторами в государственные облигации, номинированные в тенге, достиг 5 миллиардов долларов. Годом ранее этот показатель составлял почти 2 миллиарда долларов.
Инвесторов прежде всего привлекают высокие процентные ставки в Казахстане. В июле центральный банк страны снизил базовую ставку до 16,75 процента. При этом годовая инфляция снизилась с почти 13 процентов в сентябре 2025 года до примерно 10 процентов в июне 2026 года.
Как отмечает главный экономист ING Дмитрий Долгин, укрепление тенге в текущем году связано скорее с притоком капитала, чем с торговыми потоками. План по созданию возможности расчётов по внутренним государственным облигациям Казахстана через международную клиринговую систему Euroclear также делает рынок более удобным для иностранных инвесторов.
Правительство Казахстана также стремится включить государственные облигации в национальной валюте в индекс GBI-EM от JPMorgan, охватывающий облигации развивающихся стран. Это может ещё больше повысить привлекательность страны для международных инвесторов.
Укрепление тенге происходит в то время, когда усиливается давление на экспорт нефти из страны. Значительная часть казахстанской нефти экспортируется через нефтяной терминал России на побережье Чёрного моря. Атаки на этом направлении в летние месяцы мешали экспортным процессам. Тем не менее инвесторы рассматривают Казахстан и как альтернативного России производителя энергоносителей.
Наличие у Казахстана инвестиционного кредитного рейтинга также является важным фактором для инвесторов. По мнению эксперта Goldman Sachs Клеменса Графа, интерес иностранного капитала к стране зависит не только от цен на нефть.
Поток прямых иностранных инвестиций в страну также увеличился. В первом квартале 2026 года этот показатель составил 6,3 миллиарда долларов.
Правительство также планирует превратить Казахстан в важный транзитный центр на маршруте грузоперевозок из Китая в Европу, чтобы увеличить доходы, не связанные с нефтью.
В августе Казахстан подписал соглашение на 10 миллиардов долларов с компаниями Nvidia и Firebird, направленное на строительство центров обработки данных в стране. Эксперты отмечают, что такие проекты также могут усилить приток иностранного капитала в страну и поддержать курс тенге.
Турция выдала международный ордер на арест Нетаньяху
Турция и ранее выдавала ордера на арест Нетаньяху и других высокопоставленных израильских чиновников.
Население Земли предупреждено: 2027 год может стать рекордно самым жарким годом
В Тихом океане формируется самое мощное явление Эль-Ниньо за последнее столетие.
США объявили о введении «самых жестких санкций в истории» против Ирана
Детали санкций будут объявлены на следующей неделе.
Таджикистан запросил у Ирана 2,55 млн тонн нефти и топлива
Страна импортирует до 80 процентов нефтепродуктов из России. В России же из-за атак украинских дронов и высокого внутреннего спроса усилился дефицит топлива.