O‘zbekiston barcha sohalarda ishonchli hamkorimiz—Guterrish
Vladimir Norov BMT Bosh kotibi bilan uchrashdi.
Kecha, 19-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov BMTning Nyu-Yorkdagi bosh qarorgohida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi Antonio Guterrish bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda vazirlik matbuot xizmati xabar qildi.
Uchrashuvda V.Norov O‘zbekiston BMTni osoyishtalik va barqaror rivojlanishni ta’minlash, butun dunyoda inson huquqlarini himoya qilish bo‘yicha universal va ishonchli xalqaro tuzilma deb bilishini ta’kidlagan.
So‘nggi yillarda O‘zbekistonning BMT va uning ixtisoslashtirilgan muassasalari faoliyatidagi ishtiroki jadallashgani mamnuniyat bilan qayd etilgan. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasining turli yo‘nalishlardagi beshta rezolyusiyasi qabul qilingan.
A.Guterrish O‘zbekiston Rahbariyatining ortga qaytmas xususiyatga ega ilg‘or keng ko‘lamli o‘zgarishlarni amalga oshirishga bo‘lgan siyosiy irodasi va qat’iyatini yuqori baholagan. BMT O‘zbekistonni ochiqlik va islohotlar siyosatini amalga oshirish yo‘lida har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyorligi ta’kidlangan.
Bosh kotib O‘zbekiston va BMT o‘rtasida jadal kengayib borayotgan hamkorlikni olqishlagan.
“O‘zbekiston tinchlik, xavfsizlik, inson huquqlari masalalaridan tortib iqlim va barqaror rivojlanishgacha bo‘lgan barcha sohalardagi ishonchli hamkorimizdir. Mamlakat BMTning ko‘p tomonlama kun tartibini ilgari surishda etakchi o‘rinni egallaydi”, — degan Guterrish.
O‘zbekistonning Orol dengizi qurishi oqibatlarini yumshatish, Orolbo‘yi aholisining turmush darajasi va sifatini oshirish, mintaqada zamonaviy uy-joylar, ijtimoiy va sanoat infratuzilmasi obektlarini qurish borasidagi sa’y-harakatlari BMT tomonidan yuqori baholanishi ma’lum qilingan.
BMT, shuningdek, O‘zbekiston tomonidan mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan loyihalar, jumladan, “Termiz–Mozori-Sharif–Kobul–Peshovar” temiryo‘lini qurilishini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashi ma’lum qilingan.
Uchrashuv yakunida tomonlarni qiziqtirgan masalalar bo‘yicha yaqin muloqotni davom ettirish to‘g‘risida kelishib olingan.