Zarafshon daryosida 4 mingdan ortiq baliq nobud bo‘ldi
Bosh prokuratura holat yuzasidan ma’lumot berdi.
Ijtimoiy tarmoqda Navoiy viloyatining Zarafshon daryosida minglab baliqlar nobud bo‘lgani haqida xabarlar tarqaldi. Holat yuzasidan viloyat prokuraturasi rasmiy bayonot e’lon qildi.
Ma’lum qilinishicha, 2022 yilning 4-5 sentyabr kunlari “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatiga qarashli 1-tashlanmasi (267-sonli quduq) orqali Zarafshon daryosiga me’yoridan ortiq darajada ifloslangan suvlar oqizilayotganligi natijasida daryodagi 2 mlrd 613 mln 510 ming so‘mlik jami 4204 dona turli xildagi baliqlar nobud bo‘lgan.
Mazkur holat yuzasidan joriy yilning 8 oktyabr kuni Navoiy viloyat IIB huzuridagi tergov boshqarmasi tomonidan “Navoiyazot” AJ mansabdor shaxslari va boshqalarga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 196-moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
Navoiy viloyati prokuraturasi organlari tomonidan tergov jarayoni nazoratga olingan.