Qozogʻiston mintaqada yashil energiya markaziga aylanishga tayyor
Bu haqda respublika Bosh vaziri ma'lum qildi.
Qozog‘iston qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish bo‘yicha mintaqaviy markazga aylanish imkoniyatiga ega. Bu haqda Sharm al-Shayxda bo‘lib o‘tayotgan BMTning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha doiraviy konvensiyasi ishtirokchilarining 27-konferensiyasida respublika bosh vaziri Alixan Smailov ma’lum qildi.
“Qozog‘iston dunyoning yashil energiya markazlaridan biriga aylanish salohiyatiga ega, shuning uchun biz qayta tiklanadigan energiya manbalarini rivojlantirish bo‘yicha mintaqaviy markazga aylanishga va umuman Markaziy Osiyoning yashil texnologiyalarga o‘tishini rag‘batlantirishga tayyormiz”, — deydi u.
Bosh vazirning soʻzlariga koʻra, hozirda respublikada yashil energiyaning umumiy ishlab chiqarishdagi ulushi qariyb 3 foizni tashkil etadi. Shu bilan birga, 2030-yilga kelib uning ishlab chiqarish hajmini 7 GVtga, 15 foizgacha oshirish va shu bilan birga uglerod chiqindilarini kamida 15 foizga kamaytirish rejalashtirilgan.
Smailov, shuningdek, Qozog‘iston 2060-yilgacha uglerod neytralligiga erishishni o‘z oldiga ustuvor maqsad qilib qo‘yganini eslatdi.
Bundan tashqari, bosh vazir mamlakat hukumati iqlim kun tartibidagi keng ko‘lamli masalalar bo‘yicha barcha xalqaro hamkorlar bilan ishlash tayyorligini ma’lum qildi.