O‘zbekistonda ham kuchli yer silkinishi bo‘ladimi?
Bu haqda FVV maʼlumot berdi.
Avvalroq Turkiyada kuchli zilzila ro‘y bergani xabar qilingandi. Mazkur zilzila aholi o‘rtasida turli sarosimalar yuzaga kelishiga sabab bo‘lmoqda.
O‘zbekiston Favqulodda vaziyatlar vazirligi mamlakat hududida kuchli yer silkini ro‘y berishi yoki bermasligi haqida maʼlumot berdi.
Qayd etilishicha, Turkiya hududi seysmik faol zonada joylashgan bo‘lib, zilzilalar aynan mazkur seysmogen zonalarda sodir bo‘lmoqda.
Bugungi kunda respublikada Favqulodda vaziyatlar vazirligi hamda Fanlar akademiyasi hamkorligida Seysmik vaziyatni baholash va kelgusidagi seysmik vaziyatni prognoz qilish bo‘yicha Idoralararo ekspert komissiyasi faoliyat yuritadi. Mazkur Idoralararo ekspert komissiyasi har hafta bo‘yicha Respublika va unga chegaradosh hududlarda zilzila sodir bo‘lish ehtimolligini kompleks-prognostik kuzatuv natijalariga asosan baholaydi.
Hozirgi kunda zilzilalarni prognoz qilish sohasida seysmometrik, geofizik, magnitometrik va gidrogeoseysmologik kuzatuvlar olib boriladi.
Olingan kuzatuv maʼlumotlari natijalariga asosan Idoralararo ekspert komissiyasining 2023 yil 3 fevraldagi 5-sonli bayoni xulosasiga ko‘ra, O‘zbekiston va unga chegaradosh hududlarda magnitudasi M≥5 bo‘lgan zilzilalar darakchilari aniqlanmagan hamda kuchli zilzilalar sodir bo‘lish ehtimoli mavjud emas.