Turkiyadagi zilzilada O‘zbekiston fuqarolari ham jabrlandimi?
Tashqi ishlar vazirligi bayonot berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi axborot xizmati maʼlum qilishicha, 2023 yil 6 fevral Toshkent vaqti bilan soat 11:00 holatiga ko‘ra, mamlakatimizning Turkiyadagi diplomatik vakolatxonalariga zilzila oqibatida halok bo‘lgan va jarohatlangan O‘zbekiston fuqarolari bo‘yicha maʼlumot kelib tushmagan.
"Turkiyaning bir qancha hududlarida ko‘plab qurbonlar va katta vayronagarchiliklarga sabab bo‘lgan kuchli zilzila haqidagi xabarni chuqur qayg‘u bilan qabul qildik.
Halok bo‘lganlarning oila aʼzolari va yaqinlariga hamdardlik bildiramiz, jarohatlanganlarning tezroq sog‘ayib ketishini tilaymiz.
2023 yil 6 fevral Toshkent vaqti bilan soat 11:00 holatiga ko‘ra, mamlakatimizning Turkiyadagi diplomatik vakolatxonalariga zilzila oqibatida halok bo‘lgan va jarohatlangan O‘zbekiston fuqarolari bo‘yicha maʼlumot kelib tushmadi.
O‘zbekiston fuqarolari zarur hollarda mamlakatimizning Anqaradagi Elchixonasi (tel.: +90-312-441-38-71, +90-312-441-17-46) va/yoki Istanbuldagi Bosh konsulxonasiga (tel.: +90-212-323-20-37, +90-212-323-20-39) murojaat qilishlari mumkin", — deyiladi xabarda.
Avvalroq O‘zbekistonning Turkiyadagi elchixonasi sodir bo‘lgan zilziladan chuqur qayg‘uda ekanini bildirgandi:
"Turkiyada sodir bo‘lgan zilziladan chuqur qayg‘udamiz. Zilzila oqibatida hayotdan ko‘z yumganlarning yaqinlariga hamdardlik bildiramiz va jarohatlanganlarning tezroq sog‘ayib ketishini tilaymiz. Barcha imkoniyatlarimiz bilan qardosh va do‘st Turkiyaning yonidamiz".