Qirg‘iziston piyoz eksportidan taqiqni olib tashladi
Qonunchilikka ko‘ra, agar zaxiralar uch oylik ehtiyojni qoplasa, mamlakat oziq-ovqat xavfsizligi taʼminlangan hisoblanadi.
Qirg‘iziston piyoz eksportidan  taqiqni olib tashladi
Taqiq aprel oyining oxirigacha amal qilishi kerak edi. Ammo Qishloq xo‘jaligi vazirligi uni bekor qilishni taklif qildi.
Qayd etilishicha, Qishloq xo‘jaligi vazirligi Qirg‘iz Respublikasining piyozga oylik ichki talabi 6 ming tonnani tashkil etishi, fermerlarning 50 ming dona zaxirasi borligini qayd etgan.
Qonunchilikka ko‘ra, agar zaxiralar uch oylik ehtiyojni qoplasa, mamlakat oziq-ovqat xavfsizligi taʼminlangan hisoblanadi. Qolaversa, aprel oyida yangi hosil yig‘im-terim boshlanadi, bu esa piyozning ko‘payishiga olib kelishi mumkin, buning natijasida fermerlar zarar ko‘radi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston va Pokistonda piyoz hosili yetishmovchiligi bo‘lgani uchun uning boshqa davlatlardan importi oshirilgan edi. Natijada narxlarni ushlab turish va tanqislikning oldini olish maqsadida O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘iziston ushbu mahsulotni eksport qilishni taqiqladi.
O‘zbekistonda qo‘shimcha talab etiladigan 37,5 ming tn piyozni 1 aprelga qadar ichki bozorlarga kiritish rejalashtirilmoqda.