Qoraqalpog‘istonda yangi qurilayotgan ko‘prik qulab tushdi
Holat yuzasidan Amudaryo tumani hokimligi munosabat bildirdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda Amudaryo tumanida qurilayotgan ko‘prik qulab tushgani aks etgan suratl tarqaldi. Holat yuzasidan Amudaryo tumani hokimligi axborot xizmati rasmiy munosabat bildirdi.
Xabarda aytilishicha, davlat rahbarining Xorazm viloyatiga tashrifi davomida Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatini bog‘lovchi Amudaryo daryosi ustiga avtomobil va temir yo‘l qo‘shma ko‘prigini qurish ishlari boshlangan edi.
Yangi ko‘prik qurilishi loyihasiga buyurtmachi etib «O‘zbekiston temir yo‘llari» AJ, Bosh loyihachi etib — “Boshtransloyiha” AJ, Bosh pudratchi etib — «O‘zbekiston temir yo‘llari» AJning tarkibiy bo‘linmalari belgilangan.
Amudaryo tumani hududidan Xorazm viloyati hududiga temir yo‘l transporti tarmog‘ini yo‘lga qo‘yish maqsadida, Amudaryo tumani hududining shimoliy qismidan o‘tuvchi A-380 “G‘uzor-Buxoro-Nukus-Beynev” avtomobil yo‘lining 717-718-km oralig‘idan osma ko‘prik tarzda o‘tkazilgan.
Ushbu ko‘prikka 14-sonli ko‘prik qurilish otryadi tomonidan vaqtinchalik tayanch balkalar o‘rnatilgan edi. 23 mart kuni ertalab ushbu ko‘prikning vaqtinchalik tayanch ikkita balkasi nomaʼlum sabablarga ko‘ra qulab tushgan.
Mazkur balkalar vaqtincha o‘rnatilgan bo‘lib, ko‘prik qurilishida vaqtinchalik vazifa bajaruvchi, yordamchi vosita hisoblanadi. Hodisa oqibatida hech kim jabr ko‘rmagan.
Qayd etilishicha, hozirda ushbu holatga oydinlik kiritish maqsadida Toshkent shahridan tegishli mutaxassislar va laboratoriya xodimlari chaqirilgan.