AQShning Ukraina uchun ajratilgan puli tugab qoldi — Politico
Rossiya TIVga ko'ra, NATO davlatlari Ukrainaga qurol yetkazib berish orqali "olov bilan oʻynashmoqda".
Qo‘shma Shtatlarda yaqin oylarda Ukrainani harbiy tomondan moliyalashtirish uchun mablag‘ yetishmay qolishi mumkin, deb yozadi Politico.
AQShning Ukrainani qurol-yarog‘ bilan ta’minlashga ajratayotgan mablag‘i yoz o‘rtalariga kelib tugab qolishi mumkin.
Maqolada qayd etilishicha, dekabr oyida Kongress Ukrainaga 48 milliard dollarlik yordam paketini ma’qullagan, biroq hozir bu mablag‘dan faqat 6 milliard dollar qolgan.
Jurnalistlarning ta'kidlashicha, qurib qolgan byudjet "qonunchilarni xavotirga solmoqda". Kongressda ko'pchilik Kiyev rejimini qo'llab-quvvatlash uzluksiz bo'lishi kerak, deb hisoblaydi.
Avvalroq Rossiya Ukrainaga harbiy yordam ko‘rsatgani uchun NATO davlatlariga nota yuborgan edi. Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov Ukraina Qurolli kuchlariga berilgan har qanday yuk Rossiya uchun qonuniy nishonga aylanishini ta’kidladi. Vazirlikning bildirishicha, NATO davlatlari Ukrainaga qurol yetkazib berish orqali "olov bilan oʻynashmoqda".