Qozog‘istonda Nazarboyevni haqorat qilganlik uchun javobgarlik bekor qilinadi
Qozog‘istonda respublika birinchi prezidentini haqoratlash bo‘yicha modda Jinoyat kodeksidan chiqarib tashlanadi
Qozog‘iston parlamenti deputatlari Jinoyat kodeksidan respublikaning birinchi prezidenti Nursulton Nazarboyevni haqorat qilganlik uchun javobgarlik to‘g‘risidagi moddani olib tashlashni rejalashtirmoqda. Bu haqda parlament deputati Snejanna Imasheva gapirdi, deya xabar berdi «Коммерсанть».
Imashevaning ta‘kidlashicha, kiritilayotgan o‘zgartirish 2022-yil iyun oyida boʻlib oʻtgan konstitutsiyaviy referendum natijalariga koʻra, janob Nazarboyev deb hisoblangan Elbasi (millat yetakchisi) toʻgʻrisidagi nizomning konstitutsiyadan chiqarib tashlanganligi bilan bogʻliq.
«Elbasi maqomi endi mavjud emas, shuning uchun jinoiy javobgarlik endi kerak emas va qo'llanilmaydi», - dedi deputat.
Qozog'iston Adliya vazirligi deputatning so‘zlarini tasdiqlab, Nazarboyev haqidagi moddani Jinoyat kodeksidan chiqarib tashlash rejalashtirilayotganini tasdiqladi.
Ma‘lumot uchun, Nursulton Nazarboyev 1989 yildan 2019 yilning martigacha Qozog‘iston prezidenti bo‘lgan. U 2010 yildan beri Qozog'iston Respublikasining birinchi prezidenti — Elbasi rasmiy unvoniga ega.