Shavkat Mirziyoyev Rejep Tayyip Erdog‘an bilan telefon orqali muloqot qildi
Suhbatda oliy darajadagi strategik hamkorlik kengashining navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazish masalalari ko‘rib chiqildi.
Shavkat Mirziyoyev va Turkiya prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an o'rtasida telefon muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Prezident matbuot xizmati ma'lumotlariga ko'ra, suhbatda O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yana-da kengaytirish va keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqilgan.
"Siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar hamkorlik hamda ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi samarali aloqalar izchil rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi. Sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha, shu jumladan energetika, tog‘-kon, oziq-ovqat, to‘qimachilik va boshqa tarmoqlarda yangi loyihalarni ilgari surish muhimligi taʼkidlandi", — deyiladi xabarda.
Shuningdek, bo‘lajak qo‘shma tadbirlar rejasi, xususan, oliy darajadagi strategik hamkorlik kengashining navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazish masalalari ko‘rib chiqildi. Bundan tashqari, mintaqaviy kun tartibidagi masalalar yuzasidan ham fikr almashilgan.