Xorazmda barcha boshlang‘ich sinf o‘quvchilari planshetlar bilan taʼminlanishi mumkin
Shuningdek, davlat maktabgacha va umumiy o‘rta taʼlim tashkilotlari pedagog kadrlariga ko‘p yillik xizmat qilganligi uchun pedagogik stajiga qarab 30 foizgacha miqdorda ustama to‘lab borilishi mumkin.
Normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari muhokamasi portalida Prezidentning "O‘zbekiston – 2030" strategiyasini 2023 yilda sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qaror loyihasi joylashtirildi.
Unga ko‘ra, 2024-yil 1-yanvardan boshlab Xorazm viloyatida eksperiment tariqasida, kelgusida esa, barcha boshlang‘ich sinf o‘quvchilari taʼlim planshetlari bilan bosqichma-bosqich taʼminlanishi mumkin.
davlat maktabgacha taʼlim tashkilotlarida tarbiyalanuvchilarga oqsil, vitamin va minerallar bilan boyitilgan sut, yod bilan to‘yintirilgan non mahsulotlari berilishi yo‘lga qo‘yilishi;
umumiy o‘rta taʼlim muassasalari boshlang‘ich sinf o‘qituvchilarining o‘quv yuklamasi 18 soatdan 16 soatga, yuqori sinf o‘qituvchilarinikini esa, 20 soatdan 18 soatga qisqartirilishi;
davlat maktabgacha va umumiy o‘rta taʼlim tashkilotlari pedagog kadrlariga ko‘p yillik xizmat qilganligi uchun pedagogik stajiga qarab 30 foizgacha miqdorda ustama to‘lab borilishi mumkin.