Maktab bitiruvchilari harbiy poligonlarda mashg‘ulot o‘tkazadi
O'zbekistondagi maktab, akademik litsey va kasb-hunar maktablari bitiruvchilari bilan harbiy poligonlarda amaliy otish mashg‘ulotlari o‘tkazilishi yo'lga qo'yiladi.
Vazirlar Mahkamasining "Taʼlim muassasalarida chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlikni tashkillashtirish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida"gi qarori loyihasi eʼlon qilindi.
Qaror loyihasida quyidagilar nazarda tutilgan:
• Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi, viloyat, tuman va shaharlar hokimliklari tomonidan CHQBTning moddiy-texnik jihatdan taʼminlanishi va o‘quv-moddiy bazasini barpo etish ishlarini amalga oshirish mexanizmlarini belgilab berish;
• CHQBT fani o‘qituvchisi lavozimida faoliyat yuritayotgan zaxiradagi (rezervdagi) ofitserlarga navbatdagi harbiy unvon va malaka toifasi berilishi tartibini belgilash;
• umumtaʼlim maktablari, akademik litseylar, kasb-hunar maktablarida CHQBT fani o‘quv dasturi soatlari miqdorini taʼlim sohasida ro‘y bergan islohotlarni inobatga olgan holda yangidan belgilash;
• CHQBT fani o‘quv-moddiy bazasi obyektlarini va CHQBT sinfi jihozlari ro‘yxatini tasdiqlash;
• mudofaa ishlari bo‘limlari va taʼlim muassasalarida o‘quv qurollarini (AK-74 o‘quv quroli, o‘quv granata va minalari, o‘quv patronlar) saqlanishi tartibini belgilash;
• umumtaʼlim maktablari, akademik litseylar, kasb-hunar maktablari bitiruvchilari (11-sinf va 2-kurs o‘g‘il bolalar) bilan harbiy poligonlarda amaliy otish mashg‘ulotlari o‘tkazilishini tashkillashtirish;
• CHQBT fani o‘qitilishi tashkil etilishiga oid hisobot hujjatlarini yagona tartibga keltirish va ushbu yo‘nalishda masʼul organlar orasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish.