“Tizim faoliyatiga tadbirkorlar baho berishi kerak”
Prezident Bojxona rasmiylashtiruvi markazini borib ko‘rdi.
Bugun, 29 avgust kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev  Bojxona qo‘mitasida tashkil etilgan Bojxona rasmiylashtiruvi markazi bilan tanishdi.
Davlat rahbarining 2022 yil 27 apreldagi bojxona maʼmuriyatchiligini yana-da takomillashtirishga doir farmonida sohani raqamli transformatsiya qilish, xizmatlar sifati va tezkorligini oshirish chora-tadbirlari belgilangan edi. Jumladan, shu maqsadda Bojxona qo‘mitasida Bojxona rasmiylashtiruvi markazi barpo etildi.
Bu yerda Maʼlumotlarni qayta ishlash markazi, Masofaviy elektron deklaratsiyalash posti, “Call-markaz”, Targetlash va xavflarni boshqarish bo‘limlari tashkil etilgan. Axborot tizimi xorijiy davlatlar, mamlakat vazirlik va idoralari, tashqi iqtisodiy faoliyat vakillari, aviakompaniyalar maʼlumotlari bilan integratsiya qilingan. Ishni tashkil etishda tadbirkorlarning takliflari ham inobatga olingan.
Maʼlumotlarni qayta ishlash markazi amaldagi zaxiraga nisbatan o‘n barobar katta hajmli zamonaviy serverlar, kompyuter va boshqa zarur uskunalar bilan jihozlangan. Bu aloqa kanallari tezligini 5 barobarga oshirish va rasmiylashtiruv vaqtini 2 barobarga qisqartirishni taʼminlaydi. Butun tizim kiberhujumlardan himoyalangan.
Masofaviy elektron deklaratsiyalash postida dastlabki bosqichda Toshkent shahri tadbirkorlari masofadan turib yuboradigan bojxona yuk deklaratsiyalarini tezkorlik bilan rasmiylashtirish yo‘lga qo‘yildi. Keyinchalik bu bilan respublikadagi barcha rasmiylashtiruv jarayonlarini qamrab olish rejalashtirilgan.
“Call-markaz”da bojxona organlarining 11-08 ishonch telefoni hamda qo‘mita veb-sayti orqali kelib tushayotgan murojaatlarga javob beriladi.
Targetlash va xavflarni boshqarish bo‘limi Jahon bojxona tashkiloti bilan hamkorlikda, rivojlangan davlatlar tajribasi asosida ochilgan. Bu yerda tezkor tuzilmalar tomonidan bojxonaning 50 ta, Jahon bojxona tashkilotining 3 ta axborot dasturi, 30 dan ortiq idoralar va xorijiy bojxonalarning maʼlumotlari tahlil qilinib, xavf-xatarlar baholanadi va barcha bojxona postlari faoliyati masofadan boshqariladi.
Markaziy bojxona laboratoriyasi ham ekspertiza jarayonlarini qisqartirish va aniqligini oshirishga qaratilgan ilg‘or uskunalar bilan jihozlandi.
Umuman, Prezident farmoni asosida soha raqamlashtirilishi natijasida bojxona rasmiylashtiruvi vaqti o‘rtacha 2 barobarga qisqardi. Masalan, shu vaqt eksport yo‘nalishida 2017 yilda 5 soat 42 daqiqa bo‘lgan bo‘lsa, 2023 yilda 30 daqiqani tashkil etmoqda.
Import tovarlarining 80 foizi va eksport tovarlarining 89 foizi soddalashtirilgan tartibda rasmiylashtirilmoqda. Bojxona yuk deklaratsiyalarini sunʼiy intellekt yordamida avtomatik rasmiylashtirish hajmi ham oshirilmoqda.
- Bu sharoitlar, natijalar, albatta, odamni quvontiradi. Lekin raqamlashtirish shunday jarayonki, bir joyda cheklanib qolmaydi. Sohada qilingan ishlardan ko‘ra qilinishi kerak bo‘lgan vazifalar ko‘p. Shuning uchun qulayliklarni muntazam oshirib borish zarur. Tizim faoliyatiga tadbirkorlar baho berishi kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Import tarkibining tahlili asosida mahalliy tadbirkorlarga taklif berish, bojxona hududida qayta ishlashni kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Xodimlarning moddiy-ijtimoiy sharoitlarini yaxshilab, tizimni korrupsiyadan xoli sohaga aylantirish vazifasi qo‘yildi.
Toshkent markazida yana daraxtlar kesildi
Xorij kompaniyasi tabiatga 351 mln so‘m zarar yetkazgan.
Endi MIBda ishlar yanada tezlashadi: tizimga sunʼiy intellekt joriy qilinyapti
1-martdan boshlab MIB faoliyatiga ham sunʼiy intellekt texnologiyalari joriy qilinadi. Ish hajmining 30 foiz qismi unga yuklatiladi. Bu orqali bir qator xato-kamchiliklar oldi olinadi va ish samaradorligi oshiriladi.
O'zbekistonda chiqindi xizmatlari uchun to‘lov faqat ko‘rsatilgan xizmat asosida hisoblanadi
Yangi tizimda to‘lovlar davlat nazoratidagi maxsus hisob raqamiga yo‘naltirilib, operatorlarga faqat real bajarilgan ish uchun haq to‘lanadi.
Jizzaxda “Avtocon” tizimi orqali qidiruvdagi mashinalar topilmoqda
Yil boshidan buyon viloyatda ana shu tizim orqali 19 tasi qidiruvda bo‘lgan transport vositalari aniqlangan.
Samarqandda bankdan qarzdor fuqaro mashinasidan ayrildi
U mashinasini MIB xodimlaridan yashirish maqsadida faqat tunda uyiga olib kelib, kunduzi boshqa joyda saqlagan.
Mubashshir Ahmad sog‘ligi tufayli Toshkentdagi “Sangorod” ga ko‘chirildi
Xabarlarga ko‘ra, Alisher Tursunov og‘ir diabet kasalligidan aziyat chekkani uchun ichki ishlar vazirligi va sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan keyingi qamoq jazosini davom ettirishga to‘sqinlik qilish mumkin bo‘lgan kasalliklar ro‘yxatiga kiritilgan.
Qo‘qonda qarzdor avtomashinalar xatlanmoqda
Bu qonun doirasida qarzdorlikni kamaytirish va barqarorlikni taʼminlash maqsadida amalga oshirilmoqda.