O‘zbekistonda fuqarolar o‘z nomlariga nechta bank karta va SIM-karta ro‘yxatdan o‘tganligini tekshirishlari mumkin bo‘ladi
Shubhali kartalar va raqamlarni masofadan bloklash xizmati joriy etiladi.
2026-yil dekabriga qadar O‘zbekistonda fuqarolarning moliyaviy va telekommunikatsiya aktivlarini yagona platforma orqali nazorat qilish imkonini beruvchi yangi tizim joriy etilishi rejalashtirilmoqda. Mazkur xizmat Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) orqali ishga tushiriladi.
Yangi funksiyaga muvofiq, foydalanuvchilar o‘z nomiga rasmiylashtirilgan barcha bank kartalari hamda mobil aloqa raqamlarini onlayn tarzda ko‘rish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Tizim pasport maʼlumotlari asosida milliy va xalqaro to‘lov tizimlari orqali ochilgan bank kartalarining umumiy sonini tezkor aniqlash imkonini taqdim etadi.
Shuningdek, portal orqali turli mobil operatorlar tarmog‘ida ro‘yxatdan o‘tgan faol SIM-kartalar haqida batafsil maʼlumot olish mumkin bo‘ladi. Agar foydalanilmayotgan yoki shubhali hisoblar aniqlansa, fuqarolar ularni masofadan turib bloklash yoki yopish bo‘yicha ariza yuborish huquqiga ega bo‘ladi. Bu esa bank yoki mobil operator ofisiga shaxsan murojaat qilish zaruratini sezilarli darajada kamaytiradi.
Mazkur xizmat Yagona davlat axborot tizimi doirasida ishga tushirilishi ko‘zda tutilgan bo‘lib, banklar va mobil operatorlarning axborot tizimlari bilan xavfsiz integratsiya taʼminlanadi. Maʼlumotlar real vaqt rejimida yangilanib boradi.
Mazkur tashabbus fuqarolarning shaxsiy maʼlumotlari xavfsizligini mustahkamlash, moliyaviy firibgarliklarning oldini olish hamda raqamli xizmatlardan foydalanish qulayligini oshirishga qaratilgan.
Surxondaryoda hokim o'rinbosari, Namanganda hokim yordamchisi pora bilan ushlandi
Jarqo‘rg‘onda hokim o‘rinbosari 90 mln so‘m, Chustda esa hokim yordamchisi 23 ming dollar talab qilgani aniqlanib, jinoyat ishlari qo‘zg‘atildi.
Qozog‘istonda yo‘lda qolgan avtobusdan o‘zbekistonliklar evakuatsiya qilindi
Qutqaruvchilar qirg'iz, qozoq va o'zbekistonlik 13 nafar yo‘lovchini isitish punktiga joylashtirib, ularga zarur yordam ko‘rsatgan.
Ramazon oyida 551 ta mehmonxonalarda saharlik nonushtasi tashkil etildi
Tashabbus mehmonlar uchun qulay sharoit yaratish va mehmondo‘stlik xizmatlari sifatini oshirishga qaratilgan.
Navoiyda Ramazon munosabati bilan arzonlashtirilgan savdo yarmarkasi ochildi
Yarmarkada asosiy oziq-ovqat mahsulotlari va kundalik iste’mol tovarlari arzon narxlarda narxlarda sotuvga chiqarildi.
Toshkent va Namangan osmonida noma’lum yorqin jism uchishi kuzatildi
Astronomiya instituti mutaxassislari tomonidan mazkur holat yuzasidan dastlabki o‘rganishlar olib borilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev Tinchlik kengashining dastlabki yig‘ilishida ishtirok etdi
Prezident o‘z nutqida O‘zbekiston ushbu G‘azoda turar joylar, bolalar bog‘chalari, maktab va kasalxonalar barpo etishga imkon qadar hissa qo‘shishga tayyorligini qayd etdi.
Toshkentda yashirin narkolaboratoriya fosh etildi
Tezkor tadbirda u yerda kuchli taʼsir qiluvchi dori vositalarini tayyorlayotgan 4 nafar shaxs qo‘lga olingan.