"Дебют старт — 2021" ёшлар миллий кинофестивали ғолиблари тақдирланди
Киноойлиги доирасида олдинда қатор тадбирлар ҳамда янги фильмларнинг премьералари ўтказилади.
“Миллий кинематография – Янги Ўзбекистон тимсоли” Киноойлиги доирасида "Ўзбекфильм" киноконцернида Ўзбекистон Кинематография агентлиги "Ёшлик" киностудияси томонидан "Дебют старт — 2021" ёшлар миллий кинофестивали бўлиб ўтди.
Ёшлар миллий кинофестивали "Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш" йилида ёш киноижодкорлар ўртасида ижодий рақобат муҳитини шакллантириш, Янги Ўзбекистонда юз бераётган ўзгаришлар, янгича ғоялар ва қарашларни акс эттириш мақсадида ўтказилди.
Ушбу қисқа метражли фильмлар фестивалида ғолиблар қуйидаги номинациялар бўйича тақдирланди:
— "Энг яхши сценарий" номинациясида “Олимпиада” фильми учун Умрбек Рўзимов;
"Энг яхши операторлик иши" номинациясида “Ҳали уруш тугамади” фильми учун Одилбек Касимов;
"Энг яхши рассом" номинациясида “Ҳали уруш тугамади” фильми учун Муҳаммадали Раҳимов;
— "Энг яхши эркак роли" номинациясида “Монтаж” фильми учун Аслиддин Амруллаев;
— “Энг яхши аёл роли” номинациясида “Қовоқ менинг жону дилим” фильми учун Ойпарча Абдуллаева;
—“Ҳайъатнинг махсус соврини" билан “Шарпа” фильми ва "Янги Ўзбекистоннинг ғояси" номинациясида “Ҳали уруш тугамади” фильмлари тақдирланди.
Бундан ташқари, “Гран-при” совринлари эгалари :
III даражали cертификат “Ҳали уруш тугамади” фильми учун 200.000.000 сўм миқдордаги грант;
II даражали сертификат “Монтаж” фильми учун 300.000.000 сўм миқдордаги грант;
I даражали бош соврин “Ҳали уруш тугамади” фильми учун 500.000.000 сўм миқдордаги грант 2022 йилда янги кинолойиҳалар суратга олиш учун тақдим этилди.
Миллий кинофестиваль давомида ёшлар учун шоу-концерт ташкил этилди.
Маълумот учун: "Миллий кинематография — Янги Ўзбекистоннинг тимсоли" Киноойлиги 2022 йил 14 январгача давом этади.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ туркий тилли давлатлар кинофестивалида Ўзбекистон 3 та мукофотни қўлга киритгани ҳамда “Ипак йўлида” фильми халқаро кинофестивалда ғолиб бўлгани ҳақида хабар берилганди.