Шавкат Мирзиёев Афғонистон ҳақида гапирди
Президент Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувида нутқ сўзлади
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг тўртинчи Маслаҳат учрашувида нутқ сўзлади.
«Афғонистонда узоқ муддатли тинчликни таъминлаш, унинг ижтимоий ва иқтисодий тикланишига кўмаклашиш учун яқин ҳамкорликни давом эттириш бизнинг устувор вазифамиз бўлиб қолиши керак. Биз энг яқин қўшнимиз, бу мамлакатдаги барқарорликдан ҳаммадан кўра кўпроқ манфаатдор бўлишимиз керак. Халқаро ҳамжамият бу муаммони қандай қабул қилиши кўп жиҳатдан бизга боғлиқ», — дейди Ўзбекистон президенти Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг учрашувида.
Хусусан, Президент учрашувда бир қатор таклифларни ҳам илгари сурди:
•  товарларни етказиб беришнинг ягона қоидалари ва соддалаштирилган тартиб-қоидаларига эга бўлган чегара савдо зоналари тизимини яратиш;
•  ҳар йили Марказий Осиё минтақалари форуми ўтказилишини йўлга қўйиш;
• Ҳиндистон, Покистон ва Хитой бозорларига чиқиш учун муқобил транспорт йўлакларини илгари суриш бўйича “йўл харитаси”ни ишлаб чиқиш;
• аҳолини кенг номенклатурадаги озиқ-овқат маҳсулотлари билан кафолатли таъминлашнинг комплекс схемасини биргаликда ишлаб чиқиш;
• Марказий Осиё маданият, санъат ва кино фестивалини мамлакатларимизда навбатма-навбат ўтказиш;
• ўзаро туристик оқимларни кўпайтириш бўйича аниқ таклифлар тайёрлаш учун қўшма экспертлар гуруҳини ташкил этиш;
• ёшлар сиёсатининг умумий йўналишлари бўйича кўп томонлама шартномани тайёрлаш.