Ўзбекистонда фуқарони ИИБга олиб бориш амалиётидан воз кечилади
Бу бўйича Ҳукумат қарори қабул қилинди.
Ички ишлар органлари патруль-пост хизмати саф бўлинмалари ходимлари томонидан жамоат жойларида фуқароларни электрон идентификация қилиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди. Бу ҳақда бугун, 22 июль куни Ҳукуматнинг 399-сонли қарори қабул қилинди.
Қарорга мувофиқ, 2023 йил 1 январдан “Е-патруль” тизими босқичма-босқич жорий этилади ва фуқарони шахсини аниқлаш учун ички ишлар бўлимига олиб бориш амалиётидан воз кечилади.  Барча маълумотлар электрон текширилади ва патруль-пост ходими фаолияти “бодикамера”га тасвирга олинади.
Низомга кўра, ходимлар қуйидаги ҳолларда фуқарони тўхтатиши ва шахсини тасдиқловчи ҳужжатлар ёки “Е-патруль” тизими орқали уларнинг шахсини аниқлаши мумкин:
—шахс жиноят ёки ҳуқуқбузарлик содир этган ёхуд қидирувда деб гумон қилишга асос бўлса;
—шахсни содир этилган жиноят ёки ҳуқуқбузарлик ҳақида маълумотга эга деб ҳисоблаш мумкин бўлса;
—шахсни ушлаб туришга бошқа қонуний асослар бўлса.
Ходим шахсни тўхтатганда уни тўхтатганлик сабаблари ва асосларини тушунтириши шарт. Ёнида шахсини тасдиқловчи ҳужжати бўлмаган фуқаро қуйидаги ҳолларда ички ишлар органига олиб борилади:
—унинг шахсини планшет орқали аниқлаш имкони бўлмаганда;
—қидирувда бўлган ёки бедарак йўқолган шахслар аниқланганда;
—шахсига аниқлик киритиш жараёнида қаршилик кўрсатганда;
—жамоат жойида ҳуқуқбузарлик содир этиш вақтида ушланганда.