14 та шаҳарда «Янги нафас» оммавий марафони ўтказилади
Унда 75 мингта иштирокчи баҳс олиб боради.
10 март куни Ўзбекистон Республикаси Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлигида В Интернатионал Ташкент Маратҳон ва Ўзбекистоннинг 14 шаҳрида бир вақтда ўтказиладиган “Янги Нафас” оммавий югуриш мусобақаси арафасида Ўзбекистон Республикаси Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги, Олий таълим, Фан ва инновациялар вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги, миллий олимпия қўмитаси, «Ўзбекнефтгаз» АЖ ва Ўзбекистон Республикаси Енгил атлетика федерацияси мутасаддилари иштирокида матбуот анжумани бўлиб ўтди.
В International Tashkent Marathon пойтахтда 5500 нафар иштирокчини бирлаштиради. Ушбу сон Енгил атлетика федерацияси томонидан муҳим сана — бешинчи марафон шарафига таклиф этилган. Ўзбекистон Республикаси Ёшлар сиёсати ва спорт ишлари вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов Адҳам Икромов таъкидлаганидек, International Tashkent Marathon'ни хорижлик спортчилар ва югуриш спорти ихлосмандлари қизиқиш билан кузатиб боришади.  Бугун  34 та давлатдан югурувчилар  марафонда иштирок этиш учун ариза топширишди.  Эслатиб ўтамиз, Тошкентдаги марафон Vorld Athletissʼнинг халқаро мусобақалар тақвимига киритилган.  Классик марафоннинг лицензияланган стандартини бажарган ҳолда: аёллар учун - 2:26:10 ва эркаклар учун - 2:08:10 вақт белгиланди, спортчилар 2024 йилда Парижда бўлиб ўтадиган Олимпиада ўйинларига лицензия ютиб олиш имкониятига эга бўладилар.
Марафон масофасида иштирок этиш истагини билдирган ўзбекистонлик спортчилар орасида ўтган мавсумлар совриндорлари Закирилло Маматқулов ва Владислав Мамедовлар ҳам бор.  Ярим марафон масофасида эса  2022 йил ғолиблари Азиза Мирзакбарова ва Екатерина Тунгусковалар тўқнаш келишади.  Ярим марафонда 10 000 метрга югуриш бўйича Ўзбекистон рекордчиси Ситора Ҳамидова ҳам танаффусдан сўнг ўзини марафонда синаб кўради.
Ўзбекистоннинг энг кучли спортчиларидан бири, ШҲТ Тошкент яриммарафони ғолиби Шоҳрух Давлатов ҳам ярим марафонда иштирок этиш учун ариза топширди.  Қайд этиш жозики, бу унинг Кениянинг Итен шаҳридаги ўқув-машғулот йиғиндан кейинги илк чиқиши бўлиб, у ерда спортчи дунёнинг энг яхши югурувчилари билан бирга машғулот ўтказган.
“Янги Нафас” спорт ҳаракатининг “Бир ватанда, бир вақтда, бир масофага, бир мақсадда, бирга югурамиз” ягона шиори ўтказилаётган В Интернатионал Ташкент Маратҳон доирасида  3 км масофага югуриш учун бутун мамлакат бўйлаб тахминан 75 минг иштирокчи бирлашади.  Олий таълим, Фан ва инновациялар вазирлиги вакилларининг сўзларига кўра, мамлакатимиздаги 57 та олий ўқув юртидан 25 мингдан ортиқ талаба ҳам пойгада иштирок этади.
“Янги нафас” оммавий югуриш мусобақасининг мослашувчан формати бутун мамлакат бўйлаб турли ёшдаги фуқароларни бирлаштириш имконини беради. Шу билан бирга “Янги нафас” ижтимоий ҳаракати аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш, аҳолини соғлом турмуш тарзига рағбатлантиришга қаратилган. Лойиҳа доирасида Ўзбекистоннинг шаҳар ва туманларида хайрия оммавий югуриш мусобақалари ва марафонлар, спорт тадбирлари ўтказилади.  Мусобақага тайёргарлик кўриш учун ҳар бир вилоятда вилоят ҳокимликларида тезкор штаб ташкил этилган.  Энг юқори натижа кўрсатган иштирокчилар эсдалик совғалари ва қимматбаҳо совринлар билан тақдирланади.
“Янги нафас” кенг кўламли спорт ҳаракати унинг ташкилотчилари бўлган Ёшлар сиёсати ва спорт ишлари вазирлиги, Олий таълим, Фан ва инновациялар вазирликлари, «Ўзбекнефтгаз» акциядорлик жамияти ҳамда Ўзбекистон Республикаси Енгил атлетика федерациясининг самарали ҳамкорлиги самарасидир. Ҳудудларда ўтказиладиган “Янги нафас” пойгаларига Енгил атлетика федерацияси томонидан тайёрланган 250 нафар малакали ҳакам ва мураббийлар ҳамда 300 нафарга яқин кўнгиллилар жалб этилади.
Шунингдек, брифингда, 11 март куни бўлиб ўтадиган В Интернатионал Ташкент Маратҳон арафасида «Пахтакор» стадионида фаол ҳаёт тарзини қўллаб-қувватловчи икки авлодни бирлаштирган “Kids Run” болалар омавий югуриш мусобақаси ва скандинавча юриш мусобақаси ўтказилиши ҳақида ҳам сўз юритилди.
Ҳусанов трансферидан кейин Ўзбекистон “Manchester City” учун стратегик бозорга айланди
“Manchester Evening News” эътирофига кўра, Абдуқодир Ҳусановнинг Manchester City'га трансфери клуб тарихидаги энг кучли рақамли портлашлардан бирини келтириб чиқарди: атиги бир неча ҳафта ичида Ўзбекистон “Сity”нинг энг фаол аудиториясига айланди, миллионлаб мухлислар эса инглиз клубини глобал трендга олиб чиқди.
Ўзбекистон вакиллари қишки Олимпиададаги дебют иштирокини якунлади
Шорт-трекда Даниил Эйбог 14-ўринни эгаллади, тоғ чанғисида Медет Назаров гигант-слаломда 50-поғонадан жой олди.
FIDE Freestyle Жаҳон чемпионати: Абдусатторов ва Синдаров 4-турда мағлуб бўлди
Ўзбекистонлик гроссмейстерлар Ҳанс Ниеманн ва Аржун Эригайсга имкониятни бой берди, кейинги турда эса улар ўзаро баҳс олиб боради.
"Ал Наср" Роналдуга вазиятни барқарорлаштиришга ваъда берди
Клуб раҳбари истеъфога чиқарилиши мумкин.
Саудия клублари Мохамед Салоҳни Роналдунинг ўрнига тайёрламоқда
Роналдунинг яқин орада лигани тарк этиши мумкинлиги ҳақидаги хабарлар фонда, Саудия “Ливерпуль” юлдузининг ҳафталик маошини уч баробар оширишни таклиф қилмоқда.
АПЛ. "Манчестер Сити" "Ливерпул"ни мағлуб этди
Ўйинда Абдуқодир Ҳусанов кичик жароҳат олди.
"Барселона" бош мураббийи ишдан кетиши мумкин
Германиялик мутахассис Ханс-Дитер Флик Хуаннинг келажаги клуб президентлиги сайловлари натижасига бевосита боғлиқ экани айтилмоқда.
Роналду ва Месси бир жамоада ўйнаши мумкин: “Интер Маями” трансферни кўриб чиқмоқда
Девид Бекхем икки футбол афсонасини фаолиятининг сўнгги босқичида битта клубда бирлаштиришни режалаштирмоқда.