Ўзбекистонда қанча талаба ижарада яшайди?
Солиқ қўмитаси рақамларни очиқлади.
Давлат солиқ қўмитаси Ўзбекистонда ижарада турувчи талабалар сонини маълум қилди.
1 май ҳолатига кўра, 311 566 та кўчмас мулк ижара шартномаси солиқ органларида ҳисобга қўйилган. Жисмоний шахслар ўртасида тузилган 227,1 мингта ижара шартномаси асосида 44,6 миллиард сўм даромад солиғи ҳисобланиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан ижара шартномалари сони 34 фоизга ва ҳисобланган даромад солиғи суммаси 21 фоизга ошган.
Юридик шахслар ўртасида тузилган 84,3 мингта ижара шартномаси асосида 88,7 миллиард сўм солиқ ҳисобланиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан ижара шартномалари сони 10 фоизга ва ҳисобланган солиқ суммаси 30 фоизга ошган.
Талабалар билан 52 236 та ижара шартномаси тузилган бўлиб, ижарада турувчи талабалар сони жами 83 181 нафарни ташкил этди. Солиқ тўловчининг уй-жойларни талабаларга ижарага беришдан олган даромадлари солиқдан озод этилган. Уларга даромад солиғидан 13,2 миллиард сўм имтиёз қўлланилган.